ПАНИКА ВО ПОДЗЕМЈЕТО! Тамара Звицер доби 24 часа обезбедување по убиството на Вукотиќ?!

Сопругата на лидерот на Кавачкиот клан ангажирала телохранители по ликвидацијата на лидерот на „Шкаљарите“ во Истанбул и објавувањето на провокативни видеа на Инстаграм.

Тамара Звицер, сопругата на пребегнатиот водач на кавачкиот клан Радој Звицер, ангажирала обезбедување по убиството на водачот на „Шкаљарецот“ Јован Вукотиќ во Истанбул.

Google search engine

Како што открива нашиот извор, сопругата на Звицер по злосторството во Турција за прв пат била видена со телохранители кои до сега ги немала.

Tamara Zvicer

– Во текот на претходните години, иако кланската војна трае веќе осум години, Тамара немаше физичко обезбедување, барем не забележливо. Таа нормално шеташе низ Црна Гора, посетувајќи плажи, ресторани и клубови. Сепак, таа во последните неколку дена никаде не оди сама – открива изворот.

Тој потсетува дека сопругата на првиот човек на Кавачкиот клан е активна и на социјалните мрежи од каде често објавува фотографии, но и локациите на кои се наоѓа.

-Можно е видеото што таа го објави неколку часа по убиството на Јован Вукотиќ, зад кое, како што се сомнева, стои нејзиниот сопруг, е причината поради која се проценува дека нејзината безбедност може да биде загрозена. Имено, на тоа видео кое е избришано од Инстаграм, можете да ја видите како слави со огномет, пијалоци и песната „Суде ми“. Покрај ова видео, таа по убиството во Истанбул објави и фотографија од Владимир Рогановиќ, „кавачанец“ убиен во Виена во 2018 година, со порака „вака ми се смешка вилата“ – наведува нашиот соговорник и потсетува дека по убиството на Рогановиќ, нејзиниот сопруг во неговиот некролог го обвини Вукотиќ за тоа убиство.

По ова видео преку некролози и социјалните мрежи се огласија блиски на Јован Вукотиќ, а дел од нивните пораки беа протолкувани како најава за продолжување на пресметката. Човек кој се претставил како кум на убиениот напишал: „Ти си убиец, куќата ти е ископана, кукавички чин“.

Јован Вукотиќ, да потсетиме, беше убиен на 8 септември, кога со сопругата и ќерката отишол во трговски центар во Истанбул. Како што открија турските медиуми, зад воланот на автомобилот во кој се возеле бил извесен Е.К. Според нивните изјави, по убиството на Вукотиќ, Е.К се обидел да скрие два од неговите мобилни телефони, но турската полиција ги пронашла.

-Истражителите претпоставуваат дека убијците ја следеле сопругата на Вукотиќ, која е бремена, Маша М., и дека така успеале да го лоцираат – потсетува соговорникот.

Tamara Zvicer, Radoje Zvicer

Се сомневаат дека Радоје Звицер, сопругот на Тамара, наредил и платил за ликвидација на лидерот на „шкаљарците“. Инаку, таа ги пријавила Вукотиќ и неговиот татко Веселин дека се обиделе да ја убијат во Котор во 2016 година. Поради таа судска постапка, во која Вукотиќ беше ослободен од обвиненијата, тој беше екстрадиран во Црна Гора во најстрога тајност по отслужувањето на затворската казна од 15 месеци.

– Тамара е практично единствената жена која учествува во војната на клановите, која започна во 2014 година. На јавноста и стана позната кога во мај 2020 година, во Киев, Украина, пукаше во напаѓачи кои тешко го ранија нејзиниот сопруг и на тој начин му го спасија животот – тој потсетува.