Падна прва конкретна забрана: Во оваа земја од 1.1.2024 година нема повеќе ТикТок

Американската сојузна држава Монтана во петокот усвои закон за забрана на ТикТок, кој тешко ќе се спроведе во сегашната форма, но може да ја зголеми подготвеноста на Соединетите Држави еднаш засекогаш да ја забранат популарната платформа на кинеската групација ByteDance.

Законот SB419 беше прифатен со 54 гласа (43 беа против), а допрва треба да се потпише републиканскиот гувернер на таа држава на северозападот на земјата, која има нешто повеќе од милион жители.

Google search engine

Како и многу претставници на демократите и републиканците во американскиот Конгрес, претставниците на Монтана сметаат дека платформата на кратки и забавни видеа што ја посетиле 150 милиони Американци, му овозможува на Пекинг да ги шпионира и манипулира корисниците.

Текстот им наредува на продавниците за мобилни апликации (Apple и Google) да престанат да дистрибуираат ТикТок од 1 јануари 2024 година.

Така, Монтана стана првата американска држава што донесе закон за забрана на ТикТок. Но, тој сигурно ќе се обиде да го оспори на суд и има мали шанси да се примени во сегашната форма.

За уставноста на текстот ќе одлучува судот. Продолжуваме да се бориме за корисниците и креаторите на ТикТок во Монтана, рече портпаролката на апликацијата пред гласањето.

Со години, ТикТок ги негираше обвинувањата за шпионирање за Кина.