Падна поддршката за Бајден, демократите се спремаат за пораз

Поддршката на јавноста за американскиот претседател Џо Бајден паднала на 39 отсто во анкетата на Reuters/Ipsos, зајакнувајќи ги очекувањата на непартиските прогнозери дека неговата Демократска партија во вторникот ја очекува пораз на изборите на средината од мандатот.

Дводневната национална анкета покажала дека кај Американците одобрувањето на Бајден ја извршува претседателската должност паднала за еден процентен поен, приближувајќи се на најниското ниво од неговиот досегашен мандат.

Google search engine

Непопуларноста на Бајден влијае и на раширеното мислење дека републиканците ќе ја освојат контролата над Претставничкиот дом, а можеби и во Сенатот на американскиот Конгрес.

Центарот за политика при Универзитетот Вирџинија во понеделникот прогнозираше дека републиканците би можеле лесно да го освојат Претставничкиот дом, како и дека може да добијат тенко мнозинство во Сенатот. Контролата и на само еден од овие два дома на Конгресот би им овозможила на републиканците да ја запрат законодавната програма на Бајден.

Со сѐ уште силно оспоруваното преземање на претседателската должност во јануари 2021 година, Бајден се соочи со економски проблеми за која се обвинува пандемијата на коронавирусот, и со значително растечката инфлација. Годинава одобрувањето на неговото претседателствување падна на дури 36 отсто во мај и јуни.

Во анкетата на Reuters/Ipsos од оваа седмица околу третина од испитаниците ја означиле економијата како најголем проблем во земјата, додека само 10 отсто од нив го навеле криминалот. Околу еден од 15 испитаници рекол дека најголем проблем е укинувањето на правото на абортус на национално ниво, по одлуката на Врховниот суд од јуни, со којашто беше укинато правото на прекин на бременоста на целата земја.

Во оваа анкета спроведена ширум САД на примерок од 1.004 возрасни лица, а вклучувала 424 демократи и 390 републиканци, маргината на грешка е плус/минус 4 отсто.