Озлогласениот баталјон „Азов“ – најконтроверзната украинска единица

Руската војска со денови се обидува да го освои Мариупол. Тенковите на баталјонот кои го брани припаѓаат на екстремно десничарската и многу контроверзна група Азов.

Озлогласениот баталјон Азов се наоѓа на улиците на еден од најголемите градови во Украина, Мариупол, познат по бруталните напади на руската армија. Заедно со една од снимките што ги објавија, пишува дека во битката на улиците на Мариупол биле уништени четири тенкови и неколку единици на непријателски оклопни возила.

Google search engine

„Оклопните сили на Азов му покажаа на непријателот кој е големиот газда на улиците на Мариупол и ги испратија окупаторите во пеколот“, пишуваат во описот.

Од почетокот на март градот е под опсада, а врз него паѓаат бомби и дење и ноќе. Граѓаните беа затворени во засолништа, со многу скромни резерви на вода и храна.

Во Мариупол се наоѓа и штабот на баталјонот Азов, дел од Украинската национална гарда под раководство на Министерството за внатрешни работи. Националисти и екстремно десничарски радикали Азовските борци се добро обучени, а единицата се состои од националисти и екстремно десничарски радикали.

Русија го искористи само нивното постоење како едно од изговорите за војната против Украина, пишува Дојче веле.

Првично, Азов беше доброволна полиција формирана во градот Бердјанск за поддршка на украинската армија во нејзината борба против проруските сепаратисти во источна Украина. Прво, тие се залагаа за единство на источнословенските народи – Русите, Белорусите и Украинците, а вниманието го привлече нивниот симбол, кој се користеше и во трупите на СС за време на Втората светска војна, т.н. Волфсангел.

Основачот на Азов е дипломиран историчар Андриј Билецки, кој дипломирал историја на Националниот универзитет во Харков.

Тој со години е активен на украинската крајнодесничарска сцена.

Во летото 2014 година, тогашните скромни сили на Азов учествуваа во преземањето на Мариупол од проруските сепаратисти.

Тие дејствуваат како баталјон од есента 2014 година, а според пишувањата на медиумите, пред руската инвазија на Украина имале околу 1.000 борци.

Покрај тоа, тие поседуваат артилерија и тенкови.

Во 2019 година, американскиот Конгрес се обиде да го прогласи баталјонот за „терористичка организација“, но тоа не се случи. И покрај тоа, Азов со години одржува контакти со екстремно десничарските движења во странство, вклучително и со Германија.

Баталјонот Азов стана легенда поради руската пропаганда. Групата ги користи социјалните мрежи за да регрутира екстремни десничари од други европски земји, вклучувајќи ги Обединетото Кралство, Италија, Франција, Грција, скандинавските земји, Шпанија, Словачка и Чешка.

Според договорите за прекин на огнот од Минск, на странските борци не им е дозволено да служат во украинската армија, но и покрај тоа, во баталјонот се уште има странски борци.

Локалните медиуми пишуваат дека баталјонот Азов е примарна единица која се обидува да го одбрани градот Мариупол од инвазијата на руските сили.

Азов имаше улога и во одбраната на Киев, поставувајќи заседа врз руските тенковски полкови и принудувајќи ги да се повлечат. Но, додека баталјонот се бори против руската закана, причина што несомнено е вредна, нивните фундаментални идеологии не треба да се заборават.

Членовите на групата беа редовно фотографирани со неонацистички и СС симболи, а нејзиниот основач Андриј Билецки – водач на неонацистичкото Социјално-Национално собрание – рече дека историската мисија на Азов да ги води светските „бели раси“ во последната крстоносна војна за нивната преживување.

Групата дури може да има корист од инвазијата на Украина, особено по повлекувањето на Русија или мировниот договор за посредување.

Медиумите го нарекуваат Азов „добро подмачкана пропагандна машина“, а многу од високо произведените снимки од беспилотни летала и видеа од напади врз руски војници доаѓаат од таа група.

Азов веројатно се надева дека видеата и фотографиите ќе им помогнат да регрутираат членови.

Иако нивните амбиции за иднината на Украина во моментов се непознати, истакнатиот член им рече на новинарите дека на земјата и треба „силен диктатор за да дојде на власт кој би можел да пролее многу крв, но да ја обедини нацијата во тој процес“.

Ако Украина сака да излезе како победник од овој конфликт, засилениот баталјон Азов може да претставува многу реална закана одвнатре, а тоа може да стане проблем за украинскиот претседател Володимир Зеленски.