Оваа 70-годишна бабичка има 1.5 милиони следбеници на Инстаграм – причината за нејзината популарност ќе ве воодушеви

Џоан Мекдоналд почнала со фитнес на 70 години за да си го подобри здравјето, а набрзо станала инспирација за многу луѓе.

Лекарите во 2016-та година ѝ рекле дека треба да почне да зема повеќе лекови, бидејќи имала проблеми со притисокот.

Google search engine

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Joan MacDonald (@trainwithjoan)

Поради лековите се борела со рефлукс на киселина, што ѝ го отежнало секојдневниот живот. Нејзината ќерка ја предупредила дека ќе заврши во болница ако не преземе нешто.

Потоа тие две почнале заедно да одат на тренинзи, а после една година Џоан отворила Инстаграм профил.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Joan MacDonald (@trainwithjoan)

Профилот го користи за да ги охрабри луѓето да почнат да водат сметка за здравјето, кондицијата и исхраната. Сега има 1.5 милиони следбеници.

За магазинот „Health“ открила кои работи постојано сите треба да ги практикуваме.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Joan MacDonald (@trainwithjoan)

„Јадете пет мали оброци дневно, кои се полни со протеини, јаглени хидрати и здрави масти. Спијте седум или осум часа. Дневно консумирајте три литри вода. Задолжително вежбајте наутро“.

Велосипедизмот ѝ е омилена форма на вежбање, а автомобил вози само ако оди на подолго патување. Се надева дека за 10 години и понатаму ќе биде волку силна и активна.

„Не се гледам како стареам. Во пензија имаш повеќе слободно време и треба паметно да го искористиш“, додала таа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Joan MacDonald (@trainwithjoan)