Ова се најплатените кошаркари во НБА лигата

Американската НБА лига го објави списокот на десетте најплатени кошаркари кои ќе играат во следната сезона. Заработката на најплатениот НБА кошаркар Стеф Кари е 45,7 милиони американски долари, кој е прв на таа листа, додека дури четворица ќе имаат заработка од по 39,3 милиони долари.

Список на најплатените кошаркари на НБА во претстојната сезона 2021/2022:

Google search engine

Стеф Кари 45,7 милиони американски долари (играч на Голден Стејт Вориорс)
Џон Вол
44,3 милиони американски долари (играч од Хјустон Рокетс)
Џејмс Харден
44,3 милиони американски долари (играч на Бруклин Нетс)
Расел Вестбрук
44,2 милиони американски долари (играч на Лос Анџелес Лејкерс)
Кевин Дурант 4
2 милиони американски долари (играч на Бруклин Нетс)
Леброн Џејмс
41,1 милиони американски долари (играч на Лос Анџелес Лејкерс)
Пол Џорџ 3
9,3 милиони американски долари (играч на Лос Анџелес Клиперс)
Кави Леонард
39,3 милиони американски долари (играч на Лос Анџелес Клиперс)
Демијан Лилард
39,3 милиони американски долари (играч на Портланд Трејл Блејзерс)
Јанис Антетокунмпо
39,3 милиони долари (играч на Милвоки Бакс)

Најкорисниот играч во НБА лигата минатата сезона 2020/2021 прогласен е Никола Јокиќ, кој игра за Денвер Нагетс.