ОВА Е ТРУДНИЦАТА КОЈА ЈА УБИЕ МАЖОТ ВО ПРИШТИНА ПРЕД ДА СЕ ПОРОДИ: Монструмот и пришол кога бил надвор од контрола и испукал 3 куршуми

Бремената Хамиде Магаши (35) која беше брутално убиена пред гинеколошката клиника во Приштина, утре ќе биде погребана во Липјан.

Нејзиниот сопруг Сокол Халили (31) е осомничен за грозоморното убиство на жената, која била во деветтиот месец од бременоста, која синоќа околу 18 часот испукала три куршуми кон неа кога излегла од гинеколошката клиника. Медиумите јавуваат дека првиот куршум го испукал од нејзиниот грб, а вториот два додека таа лежела.

Google search engine

По убиството Халими побегнал, а полицијата се уште трага по него. Полицијата се сомнева дека тој веднаш побегнал од КиМ и дека се укажува на тоа дека долго време го планирал убиството.

Сокол и Хамиде беа во брак само четири месеци, по што се разделија поради несогласувања. Триесет и петгодишната Хамиде живеела во куќата на нејзините родители во Лупљањ. Таа вчера отишла во клиниката во Приштина на преглед пред породувањето, што се очекувало следната недела.

Халили добил забрана за задржување бидејќи на 10 август во куќата на нејзините родители и се заканувал на сопругата. Се покажа дека осомничениот е осуден и казнет од судот во Урошевац за носење оружје без дозвола.

Сестрата на жртвата Хамиде Магаши, која ја уби поранешниот сопруг во дворот на гинеколошката клиника во Приштина, наведува дека убиената трпела семејно насилство.

– Секогаш кога и се јавувавме, велеше дека не може да зборува – рекла сестрата на Хамиде Магаши и додала дека несреќната трудница била придружувана од нејзината свекрва и кога сакала да оди кај сестрите.