ОВА Е МОМЕНТОТ КОГА ТАТАРСКИ ЈА ПРИМА НАГРАДАТА ШТО ЕКСПЛОДИРА: Властите осомничија антивоен активист за нападот! ВИДЕО

Рускиот воен репортер и блогер Владен Татарски трагично го загуби животот во неделата доцна попладне во кафуле во Санкт Петербург кога експлодираше статуа-награда, која содржеше 200 грама пластичен експлозив што се активираше во моментот кога ја прими наградата.

Од силната експлозија тешко се повредени 25 лица, меѓу кои и едно лице за кое постои сомневање дека е Татарски, кој инаку бил билзак. Моментот на експлозијата го забележаа камерите, но и моментот кога Татарски го презеде статутот со експлозивот.

Google search engine

Татарски останал мртов на лице место, а моментот пред експлозијата бил снимен и на камера, како и статуата што ја добил.

Убиството на Татарски, кој стана познат уште од почетокот на војната во Украина, иако ги посети и фронтот и Донбас од почетокот на конфликтите во Украина, звучеше како бомба, а во неделата вечерта, шефот на воената компанија, Евгениј Пригожин , ја објави својата посветеност на заземањето на градот на управата во Бахмут, кој штотуку беше убиен од Татраски, кој беше во посета на единиците на Вагнер.

Инаку, убиениот Татарски бил близок пријател и со убиената Дарија Дугин, за која украинската разузнавачка служба се сомничи во август минатата година. Заедничките слики на Дарија Дугин и Татарски ги објави самиот Александар Дугин.

Бруталното убиство на Татарски одекна како бомба во Русија.

Дарија Трепова, родена 1997 година, беше идентификувана како првоосомничена за убиството на Татарски и беше изведена пред истражител. Истрагата има причина да верува дека Трепова всушност била таа што донела во кафулето кутија со биста на Татарски, во која била вградена експлозивна направа.

Таа претходно беше уапсена во февруари 2022 година поради антивоени пораки.