ОВА Е ДАМИР МЕХИЌ, КОЈ БЕШЕ УАПСЕН НА АЕРОДРОМОТ ВО БЕЛГРАД: Го нарекувале „господар на смртта“, планирал атентат, го штителе моќници

Дамир Мехиќ или Биби, осуден на 17 години затвор за убиството во Тузла, е фатен на аеродромот Никола Тесла во Белград, кога се обидел да влезе во нашата земја со фалсификувани документи.

Како што се дознава, тој покажал фалсификуван пасош и се обидел да влезе во државата користејќи туѓо име. Српската полиција го идентификувала и веднаш го привела.

Google search engine

По Мехиќ претходно беше распишана потерница, бидејќи тој е во бегство подолго време, поточно од 2020 година.

Претходно, Кантоналниот суд во Тузла Мехиќ изрече единствена затворска казна од 17 години и пет месеци за убиството извршено во 2013 година во Тузла. Убиството беше епилог од крвавата пресметка на две криминални групи.

Крвавата пресметка од 2013 година се случи во строгиот центар на Тузла, при што едно лице загина, а неколкумина се повредени. Пред ресторанот „Стрелец“ на 22 јуни 2013 година беше убиен Емир Џиниќ, а беа повредени Денис Рахмановиќ и браќата Амир и Наил Хоџиќ.

Дамир Мехиќ ака Биби, Амир Лисичиќ, Амир Мехиќ, Денис Рахмановиќ и Мерсед Механовиќ се наведени како осомничени според обвинението на Обвинителството на Република Турција.

Оттогаш, Дамир Мехиќ беше во бегство до јануари 2018 година. По крвавата пресметка, Обвинителството на кантонот Тузла, во соработка со МВР, по него распиша потерница, според која тој е уапсен во Јахорина.

EVO KO JE DAMIR MEHIĆ, KOJI JE UHAPŠEN NA AERODROMU U BEOGRADU: Zvali ga "gospodarom smrti", spremao i atentat, štitili ga moćnici

Мехиќ помина две години во притвор, по што беше ослободен со одлука на Кантоналниот суд во Тузла. Судскиот процес е завршен, а сите осомничени се осудени на затворски казни според пресудата на Кантоналниот суд.

Судот го осуди Дамир Мехиќ Биби од Тузла на единствена затворска казна од 17 години и пет месеци. Амир Лисичиќ од Бановиќ доби единствена затворска казна од 16 и пол години, додека Амир Мехиќ од Тузла 11 и пол години.

Поради кривично дело учество во група лица кои сториле кривично дело, виновни се изречени и за Мерсед Механовиќ и Денис Рахмановиќ, двајцата од Тузла. Механовиќ е осуден на шест месеци затвор, а Рахмановиќ на една година.

Во првата точка од обвинението, Дамир и Амир Мехиќ се обвинети дека организирале група луѓе со цел заедно со Лисичиќ, Механовиќ, Рахмановиќ и други им познати лица, претежно вработени во Агенцијата за обезбедување Флек од Тузла, да убијат, обид да убие и сериозно да повреди други лица.

Дамир Мехиќ и Амир Мехиќ се обвинети дека биле соучесници во кривичното дело учество во група лица кои извршиле кривично дело убиство, обид за убиство и недозволено поседување оружје или распрскувачки материјали, додека Лисичиќ е обвинет за учество во вмешана група во убиство и два обиди за убиство. Механовиќ и Рахмановиќ добија кривична пријава за кривично дело учество во група лица кои сториле кривично дело.

По изрекувањето на првостепената пресуда, судот на Дамир Мехиќ, Амир Мехиќ и Амир Лисичиќ им одреди мерка притвор согласно одредбите од Законот за кривична постапка на БиХ.

Моќници го чуваа „Господар на смртта“

Како што претходно напиша Аваз, Дамир Мехиќ наводно бил регрутиран за атентатот на Фахрудин Радончиќ, лидерот на СББ.

Тој беше наречен „Господар на смртта“.

Атентатот на Радончиќ наводно требало да биде извршен во јануари 2018 година, а животот му го спасил чиста среќа, бидејќи поради убиството на Оливер Ивановиќ безбедносните мерки во регионот биле подигнати на високо ниво.

Тој ден Колинда Грабар-Китаровиќ, тогашната претседателка на Хрватска, од безбедносни причини ненадејно ја откажа посетата на Босна и Херцеговина, бидејќи службите откриле дека се подготвува атентат. По апсењето во хотелот „Вучко“ во Јахорина кај Мехиќ биле пронајдени пиштол и поголема сума пари.

Понатаму се наведува дека Мехиќ со години слободно шетал, бидејќи од неговите моќници – заштитници добивал оригинални документи со украдени идентитети.