Отстранет тумор на Бајден: Докторот на американскиот претседател ги откри наодите

Лекарот на Џо Бајден рече дека лезијата отстранета од градниот кош на американскиот претседател минатиот месец е карцином на базалните клетки, чест тип на рак на кожата, објави Си-Ен-Ен.

Д-р Кевин О’Конор денеска испрати писмо до портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер и изјави дека лезијата е отстранета и направена биопсија.

Google search engine

Како што се очекуваше, лезијата беше позитивна на карцином на базалните клетки и целото канцерогено ткиво беше успешно отстрането, напиша О’Конор.

Тој додаде дека „не е потребен дополнителен третман“, но „дерматолошкиот мониторинг“ на претседателот ќе продолжи.

„Лезиите на карцином на базалните клетки немаат тенденција да се шират или метастазираат, како што се некои посериозни карциноми на кожата, како што се меланоми или сквамозни карциноми“, вели О’Конор во писмото.