ОТКРИЕНО! МИЌУНОВИЌ ВО БЛИСКИ ВРСКИ СО КЕЉМЕНДИ: Брано е главниот човек за поврзување на сите нарко босови во регионот

Најмалку десетина странски досиеја напишани од црногорската тајна служба на балканскиот дон, Бранислав Миќуновиќ, познат како Брано, се однесуваат на неговите врски со еден од главните финансиери на терористичката ОВК, Насер Кељменди, но и Насер Ориќ, еден од команданти во Армијата на БиХ.

– По барање на еден од мафијашките босови кој од Америка се вратил во Србија, Миќуновиќ бил вклучен во планот за поврзување на споменатиот криминалец со Насер Кељменди. Кељменди во тој момент бил на чело на значајна организација која делувала низ регионот и се занимавала со нелегална трговија со наркотици, цигари, оружје, нафтени деривати, скапи автомобили… Поточно контактот што бил воспоставен поврзан со набавката и продажба на одредени угостителски објекти во Сараево – стои во весниците на црногорската служба.

Google search engine

Достапно е, се вели во извештајот и наодите за контактите на Миќуновиќ со Насер Ориќ.

– Со Ориќ имаше блиски пријателски односи. Има индиции дека именуваните во еден период извршувале задачи поврзани со присилна наплата на долгови и перење пари, при што Ориќ најчесто постапувал по наредба на Миќуновиќ, пред се во делот на склучување деловни аранжмани со членови на други криминални групи во регионот. Миќуновиќ во една прилика изразил подготвеност да го исполни барањето на Ориќ во соработка со лице од криминалното опкружување да посредува за враќање на 300.000 евра на одреден пријател на Ориќ, за кого не се достапни податоци за идентификација – откриле црногорските оперативци.

Инаку, наркобосот Насер Кељменди, кој беше приведен во Лозница, беше приведен на 19 февруари годинава. Кељменди се појавил во хотел на пат кон Лозница. Околу 13 часот и 30 минути се слушнале сирени и неколку полициски возила кои се упатиле кон хотелот во кој се наоѓал Кељменди. Полицијата веднаш го приведе.

Според неофицијални информации, тој е приведен како државјанин, а при неговото апсење не било пронајдено ништо што би можело да биде поврзано со какво било кривично дело.