Откриени интерни мејлови: Фејсбук и Инстаграм привремено ќе дозволат повикување на насилство против руската инвазија или смрт на Путин и Лукашенко!?

Мета платформа ќе им овозможи на корисниците на Фејсбук и Инстаграм во некои земји да повикуваат на насилство против Русите и руските војници во контекст на украинската инвазија, пренесува Ројтерс.

Оваа информација беше споделена во интерните мејлови на компанијата до кои дојде Ројтерс, што претставува привремена промена во политиката на говор на омраза.

Google search engine

Компанијата за социјални медиуми, исто така, привремено дозволува објави кои повикуваат на смрт на рускиот претседател Владимир Путин или белорускиот претседател Александар Лукашенко во земји како Русија, Украина и Полска, според серија интерни мејлови испратени до модераторите на содржината.

Овие повици за смрт на лидерите ќе бидат дозволени само доколку не содржат други цели или имаат два индикатора за кредибилитет, како локација или метод, според е-пошта за неодамнешната промена на правилата на компанијата за насилство и поттикнување.

Во мејловите се наведува дека повиците за насилство врз Русите се дозволени кога објавата јасно зборува за инвазијата на Украина. Тие рекоа дека повиците за насилство врз руските војници се дозволени, но дека тоа нема да важи за воените заробеници.

Привремените промени во политиката се однесуваат на Летонија, Литванија, Естонија, Полска, Словачка, Унгарија, Романија, Русија и Украина.

Минатата недела Русија соопшти дека го забранува Фејсбук во земјата како одговор на ограничувањата за пристап на руските медиуми на платформата. Москва се пресмета со технолошките компании со ограничување на нивната работа во земјата за време на нејзината инвазија на Украина, која ја нарекува „специјална операција“.

Многу големи платформи за социјални медиуми најавија нови ограничувања на содржината поврзана со конфликтот, вклучително и блокирање на руските државни медиуми РТ и Спутник во Европа.