Откриена можната причина за упадот на ФБИ во имотот на Трамп: Вакво нешто никогаш не случило во американската историја

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави денеска дека агенти на ФБИ извршиле рација во неговиот имот Мар-а-Лаго на Флорида и ограбиле сеф, а претседателскиот историчар Мајк Бешлос ги опиша настаните од понеделникот како нешто што никогаш претходно не се случило во американската историја.

На „Последниот збор“ на МСНБЦ во понеделникот вечерта, Бешлос ги повика гледачите да застанат за секунда „и да видат колку е ова чудно и ужасно“.

Google search engine

FBI u kući Donalda Trampa na Floridi

FBI u kući Donalda Trampa na Floridi
ФБИ во домот на Доналд Трамп во Флорида

Според два извори запознаени со ситуацијата, ФБИ ја пребарала резиденцијата на Трамп со налог како дел од истрагата за можното незаконско отстранување и уништување на документите на Белата куќа по неговото претседателствување.

FBI u kući Donalda Trampa na Floridi
ФБИ во домот на Доналд Трамп во Флорида

„Никогаш во историјата немало потреба да му се испумпува стомакот на американскиот претседател поради искинати документи“, рече Бешлос, пренесе „Гардијан“.

– Законот налага да се чуваат претседателските документи од секаков вид. Законски, тие не можат да бидат уништени само затоа што претседателот така сака. Ниту пак може да ги одземе и продаде за готовина. Не може ни да им ги даде на странските влади што ги сака.

FBI u kući Donalda Trampa na Floridi
ФБИ во домот на Доналд Трамп во Флорида

Бешлос истакна дека Законот за претседателски досиеја од 1978 година бил донесен како одговор на обидите на Ричард Никсон да ги однесе своите претседателски документи и ленти со себе во Калифорнија, каде што биле изложени на ризик од уништување.

– Ако тој (Трамп) незаконски земал доверливи документи за национална безбедност и ги сокрил во својата палата на Флорида (а особено ако ги споделил со странци), можеби ги ставил во опасност сите наши животи и животите на нашите семејства – изјави овој експерт.

Podrška Trampu nakon upada FBI u njegovu kuću na Floridi
Поддршка за Трамп по рацијата на ФБИ во неговиот дом на Флорида

Дејвид Смит, новинар на „Гардијан“, рече дека „горчливо поларизираната реакција“ на рацијата на ФБИ во домот на Трамп се заканува да ги разгори политичките поделби во Америка и дека републиканците бурно реагирале на настаните, по примерот на поранешниот претседател. во тврдењата дека претресот покажал дека Министерството за правда води политички мотивиран лов на вештерки.

Нивната бомбастична реторика нема да направи малку за да ги ублажи стравувањата дека гонењето на Трамп може да доведе до социјални немири, па дури и до политичко насилство, рече Смит.