Отклучен телефонот на Беливук со многу вознемирувачка содржина (+18)

Српската полиција успеала да отклучи мобилнот телефон на Вељко Беливук, јавуваат српските медиуми, кои нагласуваат дека во него е пронајден многу интересен материјал – фотографии и комуникации со голем број луѓе, вклучително и некои политичари од власта и опозицијата.

– Пронајдени се фотографии на лица за кои постои сомневање дека биле мета, како и еротски слики и видео клипови на познати старлети и пејачи. И не само тоа, беа пронајдени и пораки на некои бизнисмени и политичари. Од оние локалните до највисоките функционери. Има и преписка со опозициски политичари кои Беливук, директно во пораките што ги разменувал со нив, но и индиректно во преписка со други, ги споменува во позитивен контекст. Сите овие пораки не се инкриминирачки, но природата на нивните контакти е јасно видлива – објаснува соговорник за „Србија данас“.

Google search engine

Потврдени сознанија

Телефонот на Веља Неволја содржел и слики од луѓе кои воделе истраги против него и другите членови на кланот, а кои биле следени од нивните луѓе во Министерството за внатрешни работи.

– Ова само го потврди она што го кажаа претседателот Александар Вучиќ и министерот за внатрешни работи Александар Вулин по седницата на Советот за национална безбедност, кога открија дека оперативци од БИА и МВР, кои работеле директно на следење и апсење на членови на кланот Беливук, биле на мета на кланот, стои во текстот на српскиот сајт.

Кога ќе бидат обелоденети споменатите пораки, ќе се изненадите колку Веља Неволја бил близу до поединци и од Владата на Србија, Министерството за внатрешни работи … Сега сè се анализира и наскоро јавноста ќе биде информирана со сите детали. Досега, многу мал круг луѓе знаат што е пронајдено, точно за да може истрагата да ги следи трагите и контактите што ги имал Беливук – тврди извор од истрагата и додава дека автентичноста на пораките и идентитетот на луѓето со кои Беливук бил во контакт недвосмислено се утврдени со експертиза.

Марко Никовиќ, поранешен началник на полицијата во Белград

– Фактот дека тој имал врски во сите полициски структури е голема срамота за полицијата. Тој имал свој паралелен систем составен со разни структури од општеството кои му помагале. Сите тие врски се некако испреплетени. Не треба да заборавиме дека со неговата група биле пронајдени само 80.000 евра, а секако има многу повеќе пари. Мора да се разјасни кој кому помогнал, кој го советувал, кои луѓе од политиката му ја отвориле вратата и кои полицајци дозволиле да се кријат информации, да се отстранат доказите и да се сокријат злосторствата. Од полициската логистика да се откријат, според моја проценка, тоа ќе биде рударски и чувствителен бизнис. Она на што треба да бидеме претпазливи се тајните служби, кои ја следат оваа истрага, и за нив, секоја информација од истрагата е голем плен, пишува „Србија данас“.

Јелена Вукоичиќ, политиколог

– Она што на сите веќе им е јасно е дека оваа истрага дополнително ќе се разоткрие и дека ќе има многу изненадувачки информации што ќе допрат до јавноста, бидејќи одамна е познато дека Беливук беше само извршител на нечии нечисти намери. Што се однесува до политичката позадина на овој случај, таа започнува и завршува многу подалеку од Беливук. Тој беше истуркан, зад него стоеја луѓе од МВР, зад нив луѓе од политиката, а зад нив многу веројатно од некоја странска служба. Мислам дека ова е огромна политичка криминална афера и дека никој не може да претпостави колку е голем криминално-политичкиот октопод, и ова е, се разбира, најголемиот случај во нашата модерна историја. Потребно е да се испита ова до најмалите детали и да не се дозволи никој да излезе од ова, бидејќи ако треба да се извлече некој од оние што организираа сè, нарачателот, би можеле да очекуваме сето ова да се повтори со некои други криминалци.