ОСТАНА САМО РУШЕВИНИ И ПРАШИНА: 10 дронови камикази „ШАХИД“ го збришаа штабот на 55-та артилериска бригада на украинската армија! ВИДЕО

Градот Запорожје веќе полни два дена е мета на руската армија, со комбинација од крстосувачки ракети и беспилотни летала камикази Geran-2 Shahid-136 од иранско производство, кои руската армија неодамна ги купи од Иран.

Речиси целиот град беше цел на ракети и беспилотни летала камикази, а во саботата вечерта 10 беспилотни летала го нападнаа штабот на 55-та артилериска бригада на украинската армија, од кои не остана ништо. Само урнатини и купишта урнатини.

Google search engine

Украинските власти соопштија дека во последните два дена од нападот загинале 17 лица, а цел град бил цел на камикази беспилотни летала и ракети.

Шахид-136. За ова беспилотно летало, западниот печат во изминатите неколку недели нашироко пишуваше дека руската армија купувала одредена количина од овие камикази беспилотни летала и ги користи во нападот на украинската армија.

Zaporožje, granatiranje, Ukrajina

Она што може да се заклучи е дека овој дрон има цилиндричен труп кој има крило по целото тело на трупот со кое формира единствена целина. На левиот и десниот крај има два вертикални стабилизатори. Овие беспилотни летала камикази користат делта крило, идентично на израелскиот Хароп. Овој камиказе дрон користи и непознат електричен мотор кој го движи пропелерот на крајот од дронот. Се претпоставува дека целта се бара со помош на оптика, а контролата се врши преку контролната станица.

Во носот на дронот има боева глава за која се проценува дека тежи 60 килограми.

Шахид 136 има должина од 2 метри, распон на крилата од 2,5 м. Тежината не е позната

Беспилотните летала Kamikaze се лансираат од копнени фрлачи хоризонтално, со благ агол нагоре, а во почетната фаза од лансирањето се користи ракетен мотор за дополнително забрзување на дронот, а потоа во втората фаза се фрла.

Водењето како што се тврди е со помош на инерцијална или сателитска навигација. Максималниот домет се претпоставува дека е 2.000 km.

Се верува дека дронот е создаден во 2020 година, бидејќи првите примероци на бојното поле во Јемен се појавија веќе во 2021 година. Некои дефинираат дека овие дронови имаат карактеристики на летот слични на ракетите со среден дострел. Освен што има способност за напад, дронот може да се користи и како алатка за надзор благодарение на неговата оптика.