Официјално прогласено за најздраво растение во светот

Растението наречено „поточарка“ е прогласено за најздраво растение во светот.

Поточарка е полна со хранливи материи кои можат да ги спречат болестите и да ги заштитат спортистите од повреди.

Google search engine

Најздравиот зеленчук на светот постигна совршени 100 од 100 поени, победувајќи ја кинеската зелка (91,99 поени), швајцарската блитва (89,27 поени), цвеклото (87,08 поени) па дури и спанаќот (86,43 поени), според Центарот за контрола на болести и превенција.

Поточарка има високо ниво на амино киселини и антиоксиданси. Други придобивки вклучуваат големи количини на железо, калциум, калиум, магнезиум и витамин К. Можете да додадете поточарка во салата, смути, сендвич, тортиља, омлет или пица.