ОД РУСИЈА СЕ ПРЕСЕЛИ ВО БЕЛГРАД И ОВА ВЕДНАШ ГО ИЗНЕНАДИ: Александар откри каков стан нашол

Деновиве читаме за маките на станарите, чии кирии несовесни станоиздавачи постојано ги зголемуваат, па дури и ги иселуваат од становите, за да им ги продадат на Русите по повисока цена.

Се појавија и наслови дека некои подстанари уриваат станови, а потоа заминуваат, без намера да ја платат договорената цена. Следува приказна за еден Русин, кој го нашол станот што го барал во Белград по прифатлива цена за него. За жал, тој не е типичен пример.

Google search engine

Александар има 31 година, софтверски инженер од Русија. Дел од неговата компанија се преселила во Белград, па морал брзо да ја донесе одлуката за преселба. Како што вели, за само еден час нашол стан кој го изнајмил првите неколку дена, додека не најде друг во кој ќе живее година-две, во зависност од плановите на неговата фирма.

Бидејќи никогаш претходно не бил во Белград, се плашел дека потрагата ќе трае долго, но била завршена за една недела.

„Барав удобен стан, удобноста ми е еден од приоритетите, барав еднособен стан и го најдов многу брзо, што беше изненадување за мене. Цените се приближно она што го очекував бидејќи знаев дека на пазарот на недвижности се зголемени цените за изнајмување, но за мене засега е во ред, цените се добри, станот ми е убав и добро сум“, вели Александар.

Се издаваат луксузни станови на ексклузивни локации од околу седумдесетина метри квадратни по цени од 1.800 евра месечно. За тие што заработуваат солидно, како Александар, не е превисока цена. За десет дена станови нашле и неговите колеги.

„Многу луѓе ми понудија помош кога пристигнав, сите зборуваат англиски, нема проблеми во комуникацијата и тоа пријатно ме изненади и затоа ми е мило што сум овде“, вели Александар.

Му се допадна и Белград, вели тој.

„Луѓето се дружељубиви, цените пристојни, кујната одлична. Никогаш не можев да замислам дека има толку многу јадења со месо и навистина ми се допаѓа сето тоа“, додава Александар.

Од Стопанската комора велат дека повеќето Руси првите недели престојуваат во хотели или апартмани, а потоа наоѓаат станови во кои ќе престојуваат подолго. Речиси 80 отсто се млади од ИТ секторот, а има и семејства.

„Ова се навистина посакувани гости и треба да биде целта на сите нас таквите луѓе да останат во земјава бидејќи заработуваат многу пари и секој гостин кој доаѓа во Србија буквално го носи целиот свој капитал во Србија и тоа треба да биде пример. на сите дека треба подобро да се однесуваме и да ги чуваме, бидејќи ќе растеме и како општество и економија може да жнееме многу придобивки од тоа“, вели Ненад Тодоровиќ од ПКС.

Се проценува дека од март во нашата земја пристигнале речиси 170.000 луѓе од Русија, Украина и Белорусија, што влијаело на растот на кириите, па деновиве гарсоњера во предградијата се нудат за 350 евра месечно.