Од овој напиток ќе се стопите: Пијте го седум дена и уживајте во резултатите!

Освен што ќе ослабите, ќе го зајакнете и имунитетот и ќе се ослободите од отровите во телото…

Лукот е еден од најчесто користените состојки во речиси секоја кујна ширум светот. Популарен е бидејќи има исклучителен вкус, дава посебна арома на секое јадење, а покрај сето тоа е и корисен за здравјето.

Google search engine

Најдобро е да го консумирате сиров, бидејќи активната состојка алицин ги губи своите својства ако термички се обработува.

Свежиот лук може да ви помогне при многу медицински состојби, а дури и лекарите го препорачуваат. Може да ви помогне да го намалите високиот крвен притисок и холестеролот, да ги спречите коронарните болести на срцето и срцевиот удар.

Исто така, многу е корисен во ублажувањето на атеросклерозата и е исклучително добар во зајакнувањето на имунолошкиот систем, а помага и при детоксикација на телото и значителното губење на килограмите.

Како се користи лукот со цел да ослабите?

Морате да го исецкате лукот, исецкајте го на што поситни парчиња и оставете го така 15 минути пред да го консумирате. Најдобро е да го консумирате на празен стомак, бидејќи така полесно се апсорбитаат хранливите материи.

Земете 2-3 чешниња лук и помешајте ги со една лажица мед.

Консумирајте ја оваа смеса секој ден.

По неколку дена ќе забележите дека се чувствувате поенергично, а ќе бидете и поздрави. Но, по седум дена, ќе забележите и дека сте изгубиле неколку кила.