Од денеска поскапи цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 3,02 проценти.

Малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 и на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемија за 2,00 денари/литар, додека малопродажната цена на еуродизел (Д-Е V) се зголеми за 1,50 денари/литар.

Google search engine

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголеми за 1,526 денар/килограм и сега изнесува 40,053 ден/кг.

Од полноќ, максималните цени на нафтените деривати изнесуваат:

Моторен бензин еуросупер БС–95 73,00(денари/литар)

Моторен бензин еуросупер БС–98 75,00(денари/литар)

Дизел гориво еуродизел БС (Д-Е V) 64,50(денари/литар)

Масло за горење екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 64,50(денари/литар)

Мазут М-1 НС 40,053 (денари/килограм)

Во изминатиот седумдневен период референтните цени на светските берзи во просек бележат зголемување: кај бензинот за 5,848% , кај дизелот за 4,015% , кај екстра лесното масло за 5,285 % и кај мазутот за 4,763%.

Во истиот период курсот на денарот во однос на доларот е повисок за 0,31 % .

- АУДИО РЕКЛАМА -