Од денеска поскапи цени на горивата

Горивата од ноќеска на полноќ поскапеа за денар и за денар и половина.

Малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 се зголемија за 1,5 денар, додека на еуродизел (Д-Е V) се зголеми за 1 денар за литар.

Google search engine

Малопродажната цена на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголеми за половина денар, а на мазутот М-1 НС се зголеми за 1,144 денари за килограм.

Од денеска максималните цени на нафтените деривати изнесуваат:

Моторен бензин еуросупер БС – 95 71,00 (денари/литар)

Моторен бензинеуросупер БС -98 73,00 (денари/литар)

Дизел гориво еуродизел БС (Д-Е V) 63,00 (денари/литар)

Масло за горење екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 62,50 (денари/литар)

Мазут М-1 НС 37,152 (денари/килограм)