Објавени видеа од рацијата на имотот на Пригожин: Во империјата на готвачот на Путин пронајдени милиони во кеш, личен хеликоптер, лажни пасоши и колекција перики

Руската државна телевизија изврши жесток напад врз Евгениј Пригожин, прогонетиот шеф на платеничките сили на Вагнер, велејќи дека истрагата за краткотрајниот бунт на приватната армија против воената елита на Москва сè уште е во тек.

На руската државна телевизија 60 минути, шефот на Вагнер беше означен како „предавник“, а на гледачите им беше кажано дека кривичната постапка против Пригожин е во полн ек. Исто така, беше прикажано и видео од рацијата на имотот на Пригожин, на која тој наводно поседува повеќе од 6,5 милиони американски долари во готовина, колекција на перики, соба опремена за лекување како и неколку пасоши со различни лажни имиња.

Google search engine

Програмата наречена „60 минути“ емитувана во средата навечер на државниот ТВ канал „Русија-1“ го покажа, како што беше најавено, ексклузивна снимка направена за време на полициските рации во канцеларијата на Пригожин во Санкт Петербург и еден од неговите имоти во тој град.

Водителот на програмата на државната телевизија, рускиот пратеник Евгениј Попов, изјави дека Пригожин е „предавник“, а потоа снимката од рацијата ја презентираше специјално поканетиот гостин – новинарот Едуард Петров. Снимките беа претставени како доказ за „криминалното минато и лицемерието на Пригожин во повикувањето на корупција во вооружените сили“.

Видеото покажува кутии полни со готовина во неговата канцеларија и купишта долари во неговата луксузна резиденција, заедно со, како што се вели, неговиот личен хеликоптер, складиште за оружје, колекција на перики, комплетно опремена просторија за лекување.

„Никој не планираше да го затвори овој случај. „Истрагата е во тек“, рече Петров, кој рече дека инспекторите заклучиле дека видеото што го користел Пригожин како изговор за започнување на бунтот, покажувајќи наводен руски напад на платенички логор, е лажна.

Беа прикажани слики од вооружени руски спроведувачи кои влегуваат во канцеларијата на Пригожин.

Пасоши, милиони рубљи…

„Верувам дека создавањето на имиџот на Евгениј Пригожин како национален херој го направија медиумите, со кои тој самиот ги хранеше. Откако не успеа, брзо се затворија и побегнаа“, рече Петров, алудирајќи на медиумите финансирани од актуелниот шеф на Вагнер.

Тој рече дека во становите и канцелариите на Пригожин биле пронајдени пари во вредност од 600 милиони рубли (6,58 милиони долари). Пригожин рече дека Вагнер работи само со готовина, која ја користел за да ги плаќа трошоците. Путин рече дека државата го финансира Вагнер.

Во емисијата се прикажани неколку пасоши што ги користел Пригожин, а кои носат различни имиња.

„Не може нормален човек да има толку многу пасоши. Зошто овој човек имал толку чудни овластувања како сериозен водач на некаква криминална група“, рече Петров.

Тој додаде дека треба да се открие кој бил на чија страна (во бунтот), и дека за ова мора да бидат казнети и кривично гонети.

За потсетување, на 23 јуни, Пригожин започна „марш за правда“ против руските воени лидери, откако руската армија, наводно, ги нападнала трупите на Вагнер во Украина. Неговите платеници го зазедоа Ростов и маршираа 200 километри до Москва, за нагло да го прекинат бунтот помалку од 24 часа по неговото започнување.