Обид за атентат врз српски министер: Се обидоа да ме убијат пред два дена

Во соопштението се наведува дека Дмитровиќ во понеделникот престојувал во официјална посета на градот Ниш.

Министерството за грижа за семејството денес соопшти дека за време на службеното патување на министерот Ратко Дмитровиќ, при возењето било забележано дека некој ги олабави завртките на предните тркала на службеното возило со кое се враќал од Ниш.

Google search engine

Во соопштението се наведува дека Дмитровиќ во понеделникот бил во официјална посета на градот Ниш и дека проблемот бил забележан откако тој заминал за Белград со службено возило Шкода суперб, управувано од возачот на Владата на Србија.

На излезот од Ниш, и пред да се вклучат на автопатот кон Белград, возачот и министерот почувствуваа чуден звук кој доаѓа од предниот дел на возилото. Тие го запреа автомобилот и открија дека сите завртки на предното лево тркало биле одвртени, од кои три паднале на земја на самиот допир. Завртките на десното предно тркало беа олабавени, се додава во соопштението.

Беше истакнато дека според елементарната техничка проценка такво нешто не може да се случи само по себе, односно дека тоа е можно само со дејствување на човечкиот фактор.

За среќа, министерот Дмитровиќ навремено го запре возењето, што можеше да заврши трагично. Министерството за внатрешни работи интензивно работи на овој случај – се потенцира во соопштението.

Во врска со овој случај Дмитровиќ се огласи на Твитер.