НОВА БИТКА ЗА ЗМИСКИОТ ОСТРОВ – Погледнете како Украинците се борат повторно да го вратат малиот остров кој крие големи тајни

Војната во Украина се повеќе интензивира на исток и во зоната на Црното Море, каде во центарот на вниманието повторно е и познатиот Змиски остров од кој Украина не се откажува.

Последниот таков напад се случи на 8. мај и беше неуспешен, а тогаш не успеа и слетувањето на хеликоптерот, по што руската армија достави силни специјални сили за против-воздушна одбрана на на осамениот остров.

Google search engine

Новата операција беше започната во понеделникот, на 20. јуни, паралелно со нападот на три руски нафтени платформи, кои се оддалечени околу 71 километар од брегот на Одеса. Претпоставката беше дека нападот на нафтените платформи кога беа повредени 20 лица, а седуммина од нив исчезнаа е маска за офанзива на Змискиот остров.

Министерството за одбрана на Руската Федерација соопшти дека нападот се случил во пет часот изутрина и дека во првата фаза се користела масовна артилерија, а потоа следеле воздушни напади врз опремата за против-воздушна одбрана, инсталациите и армијата, а потоа хеликоптер слетал од правец на Одеса.

Интересно е што, за разлика од претходниот напад, кога беа користени напаѓачки авиони Su-24, кои беа придружувани од борбени авиони Su-27 и беспилотните летала Bayraktar ​​TB-2 кој ги користи украинската армија и украинската морнарица, а според руските податоци, дури 15 од нив биле дел од претходната акција, што не е случај и овој пат.

Сега има интересна изјава од Министерството за одбрана на Русија дека руските радари за надзор над таа зона забележале стратешко извидувачки дрон US Global Hawk RQ-4, кој инаку постојано го контролира Црното Море и југоисточната граница на Украина. Овие беспилотни летала полетуваат од базата Сигонела на Сицилија и секојдневно остануваат во воздухот, набљудувајќи го правецот на Одеса и движењата на руските бродови и локацијата од каде што испалуваат крстаречки ракети кон Украина на секој час.

Се наведува и дека системот за против-воздушна одбрана S-300 одиграл значајна улога во одбраната на островот, не се наведува дали бил PMU-1, 2 или S-300B е користен. Се споменува само стрелачката позиција кај Очаково. Исто така, беше наведено дека системите од островот Pancir C-1, Тор, , и на копно и на бродови, ги елиминирале сите закани за армијата на Змискиот остров.

Руската армија наведува дека 13 беспилотни летала, четири балистички проектили во форма на ракетите Point U и 21 ракета калибар 220 милиметри лансирани од VBP BM-27 биле уништени во воздух и дека ниту еден од проектилите не стигнал до Змискиот остров, туку истите биле пресретнати и уништени во текот на летото кон целта на отворено море.

Потпаролот на Министерството за одбрана на Русија, Конашенко наведува дека по неуспешните подготовки, непријателското слетување и слетувањето на украинската војска на Змискиот остров било напуштено.