Нов скандалите во Велика Британија: Министерката за здравство присуствувала на состанок иако знаела дека е позитивна на вирусот Ковид-19!

Министерката за здравство на Велика Британија, Џилијан Киган денес и се извини на јавноста што продолжила да учествува на еден состанок откако била информирана дека е позитивна на вирусот Ковид-19.

Министерката Киган на својот Твитер профил напиша дека на средбата со тројца татковци кои трагично ги загубиле ќерките поради самоубиство била информирана дека е позитивна на вирусот Ковид-19 врз основа на направениот тест и веднаш известила своите соговорници, преземајќи понатамошни мерки на претпазливост.

Google search engine

Јас со нивна согласност останав краток на состанокот за да ги слушнам нивните приказни, напиша таа на нејзиниот Твитер профил.

Но, како што тврди таа, требало веднаш да ја заврши средбата и смета дека тоа и била грешка во проценката, поради што, како што вели, се извинува.

Сепак, јавноста во Велика Британија имаше различни реакции на нејзиниот потег, бидејќи некои ја осудија, а други и честитаа на нејзината искреност.

Велика Британија со недели ја тресе скандал поради откритието дека се организирале забави во седиштето на владата во време кога цела земја била под строги мерки на карантин поради ширењето на вирусот Ковид-19.