Њујорк Тајмс: 90 жени тужат агенти на ФБИ поради истрагата за Насар

Повеќе од 90 жени планираат да поднесат тужба против американското Федерално биро за истраги (ФБИ), обвинувајќи поранешни агенти на таа агенција за попречување на истрагата за сексуална злоупотреба од поранешниот тимски лекар на гимнастичарскиот тим на САД, Лери Насар, објави Њујорк Тајмс.

Освојувачките на златни олимписки медали во гимнастика Сајмон Бајлс, Али Рајсман и Мекејл Марони се меѓу жените кои ќе поднесат тужба барајќи повеќе од милијарда долари.

Google search engine

Сето тоа се случува две недели откако американското Министерство за правда објави дека ќе се држи до својата претходна одлука да не поднесе кривична пријава против поранешни агенти на ФБИ обвинети за попречување на истрагата за Насар во 2015 година.

„Њујорк тајмс“ додава дека во април, 13 неименувани преживеани од сексуалната злоупотреба на Насарс поднеле административни тужби против ФБИ, барајќи од агенцијата вкупно 130 милиони долари поради слични обвинувања.

Насар, поранешен вработен на Државниот универзитет во Мичиген, е осуден на 175 години затвор во 2018 година за злоупотреба на млади гимнастичарки за кои му била доверена грижа.

Во септември 2021 година, олимписките гимнастичари, вклучувајќи ги Бејлс и Марони, сведочеа многу емотивно пред панелот на американскиот Сенат за сексуалната злоупотреба што ја трпеле од Насар со години.

На тоа рочиште, гимнастичарите го осудија ФБИ за лошо менаџирање на истрагата, а Бајлс го обвини бирото дека „замижува пред сите жртви на Насар“.

Извештајот на генералниот инспектор на Министерството за правда Мајкл Хоровиц во јули 2021 година откри „раширени грешки на ФБИ што му дозволија на Насар да продолжи да малтретира уште најмалку 70 жртви пред конечно да биде уапсен“.

Се наведува дека се издвојуваат двајца поранешни агенти на ФБИ кои чекале пет недели пред да направат телефонски разговор само со една жртва – Марони, додека не успеале да контактираат со други жени.