НЕВИДЕНА ФОТОГРАФИЈА НА НАСМЕАНИОТ КАСАП Срѓан Лалиќ се смешка покрај жртвата која ја сечел: Точно знае кој, кого и каде убил!

Срѓан Лалиќ (36), еден од најблиските соработници на Вељко Беливук и Марко Миљковиќ и член на овој криминален клан, склучил договор со Обвинителството за организиран криминал да сведочи за сите злосторства на кланот за казна од 18 години во затвор.

Освен познатата фотографија на која е насмеан заедно со Беливук, на фотографијата што ја објавуваме Лалиќ е во собата за време на тортурата на Никола Митиќ, член на противничкиот клан кој подоцна беше брутално убиен.

Google search engine

Се очекува дека неговите изјави ќе помогнат да се решат многу, засега, нерасчистени случаи на брутални убиства.

Обвинителството со овој потег го обезбеди можеби најважното сведочење за судењето, како и безбеден премин во затвор на водачите на криминалниот клан – Вељко Беливук и Марко Миљковиќ.

Насмеаниот месар Лалиќ својата улога на најблизок соработник и доверлив човек на Веље Невоља и Марко Месар ја замени со нова – стана најважниот сведок на обвинителството во постапката против озлогласениот клан.

Признал се за 18 години затвор

Откако признал на прелиминарното рочиште, пред два дена го потпишал договорот и станал обвинет сведок (поранешен сведок соработник). Тој се согласил да биде осуден на 18 години затвор, а за возврат ќе каже кои се сите злосторства, каде и како ги извршиле водачите и членовите на оваа грозоморна криминална група.

Но, неговата казна нема да започне се додека не заврши судскиот процес против неговите газди и соработници, односно не се придржува до сето она што го договорил со јавниот обвинител и на судењето кажува што знае.

Srđan Lalić

Пред склучувањето на договорот за сведочење, јавниот обвинител ќе го повика обвинетиот во рок кој не може да биде подолг од 30 дена, самостојно и во своја рака, што е можно подетално и поцелосно, вистинито да опише се што знае за кривичното дело. дело за кое се води постапка, како и за други прекршоци.

Тоа значи дека Лалиќ му напишал на обвинителот сè за грозоморни злосторства и убиства, по што обвинителството предложило договор до судот, кој овој го усвоил. Но, тоа што го напишал Лалиќ не го видел никој освен јавниот обвинител, ниту пак ќе го види. Неговата изјава е всушност само доказ за обвинителството дека доколку не го повтори напишаното, да се откаже од договорот. Доколку го повтори напишаното, ќе биде казнет според договорот.

-Одбраната по правило нема да знае што кажал Лалиќ и што ќе каже на главниот претрес, туку евентуално би можеле да ја подготват сообвинетите кои би знаеле за што може да зборува, за да може да се подготват прашања и слично. на тој начин – вели изворот.запознаен со случајот.

Признанието на Лалиќ на Обвинителството му обезбеди речиси сигурна пресуда бидејќи против него се водела истрага за шест тешки убиства, а доказите прибрани при тоа укажувале дека тој знаел се за нив – од подготовка на делото, убиство, до отстранување. на докази. Затоа неговото сведочење во судот ќе биде од клучно значење за испраќање на доживотен затвор Беливук и Миљковиќ бидејќи ќе ги каже досега необјавените детали од делото, а можеби ќе посочи и на некои други убиства за кои во моментов нема докази. . Со овој договор ќе биде осигурано и Обвинителството доколку доказите за пораки и фотографии собрани од Скај се прогласат за незаконски.

Veljko Belivuk, Srđan Lalić, ubijanje, Hit Tvit

Според криминологот Добривој Радовановиќ, одлуката да му се изрече казна на Лалиќ од 18 години, наместо доживотната затворска казна што му се закануваше, укажува дека неговото сведочење било исклучително важно за Обвинителството.

– Најверојатно поседувал информации за процесот што овозможува да се изведат материјални докази за останатите осомничени. Тоа што дозволивме убијците да бидат сведоци соработници е стратешка грешка во законот. Не е логично, но кога се носеше законот се сведе на генерален модел. Овој институт на сведоци работи насекаде низ светот, тоа е нешто што ние го препишавме – нагласува тој.

Вклучен во најмалку шест убиства

Според две обвиненија, Срѓан Лалиќ учествувал во убиството на Александар Глигоријевиќ Пуки, Горан Величковиќ Гокси, Лазар Вукиќевиќ, Здравко Радојевиќ, Милан Љепоја и Никола Митиќ.

Srđan Lalić, Veljko Belivuk

Се сомнева дека Лалиќ бил соучесник во убиството на Александар Глигоријевиќ Пуки. Заедно со водачите го исекол телото на парчиња, а потоа го сомеле во мелница за месо. Исто така, Обвинителството се сомнева дека Лалиќ заедно со други обвинети го победиле Горан Величковиќ Гокси во нива во близина на патот Смедерево. Потоа, се сомнева дека жртвата ја внел во автомобил и го однел до куќа во Ритопек. Меѓу другото, Лалиќ таму го мачел Величковиќ, а откако Миљковиќ му ја отсекол главата, заедно му го пресекле телото и го сомелеле во машина.

Обвинителството се сомнева дека бруталноста на Лалиќ била видена и во убиството на Лазар Вукиќевиќ, каде обвинетиот наводно ја мачел жртвата, а потоа го прелеал неговото тело со врела пегла. Се сомнева дека заедно со другиот обвинет за ова дело го задушиле Вукиќевиќ, а телото му било згмечено во машина.

Во случајот со убиството на Здравко Радојевиќ, Лалиќ, осомничениот Обвинителство, немал улога во самото убиство, но, како што тврди, го тепал и го мачел пред смртта. Наводно истото го направил и со Милан Љепоја, на кого му ставил лисици на рацете, а потоа го испрашувал, тепал и мачел. Љепоја се удави, а Лалиќ, како што се сомнева, со Марко Миљковиќ ги фрлил работите на Љепоја во Дунав.

Во случајот со Никола Митиќ, утврдено е дека Лалиќ заедно со Милош Будимир му го отсекле палецот на жртвата, го мачеле, поради што Митиќ изгубил свест неколку пати, а потоа Лалиќ и Будимир го задавиле стегајќи му кабел околу вратот. и му го пресекол грлото со нож и така го убиле.

Третиот „обвинет сведок“ против Беливук

Инаку, договорот на Срѓан Лалиќ е трет што го склучува Обвинителството за организиран криминал во постапката против озлогласениот клан. Пред него соработка беше договорена и со Бојан Хрватин и Никола Спасојевиќ. Не се знае каква казна добиле во замена за признавање на делото, но, како што стои во обвинението, детално опишале бројни кривични дела, како биле планирани, организирани и скриени. И двајцата сведоци на обвинетите посочија кои сите учествувале во делото, каква била нивната улога и како изгледале последните моменти на жртвите. Дури и сведокот, обвинетиот Никола Спасојевиќ, на истражните органи им посочи уште една куќа на ужасите, односно местото каде во Сурдук е убиен младиот човек Горан Михајловиќ.

Обвинение за седум убиства

Обвинението против Веља Невоља, Марко Месар и 28 членови на озлогласениот клан стана правосилно на 9 ноември 2021 година. ТОК тврди дека Беливук и Миљковиќ создале план за извршување на киднапирања и убиства на членови на други криминални групи под маската на „ Принципи“ навивачка група. Тие двајца се сметаат за шефови на белградскиот огранок на криминалниот кавачки клан.

Според обвинителството, жртвите биле намамени со измама, мачени и убиени во белградската населба Ритопек. Нивните телиња биле распарчени и фотографирани за да се испратат фотографии до ривалскиот клан, потоа сомелени во месарница и потоа фрлени во блискиот Дунав. Според обвинението, овој клан извршил пет тешки убиства – Милан Љепоја, Здравко Радојевиќ, Горан Величковиќ, Александар Глигоријевиќ Пуки, Лазар Вукиќевиќ. Во јуни годинава беше потврдено и второто обвинение со кое се товарат за убиството на Никола Митиќ и Горан Михајловиќ.

Живеел скромно во мал стан, а возел „шкода“ на мајка му

Името на Срѓан Лалиќ не им било познато на истражните органи до апсењето на кланот на Беливук. Неосуден, образован човек со години вешто се криел зад параванот на бизнисот „тргување на биткоини на берза“. Живеел скромно во стан од 40 квадрати во Раковица, го возел „беџот“ на мајка си, не бил упадлив, а откако упаднал во апликацијата Скај и ги погледнал пораките и фотографиите кои членовите на кланот си ги праќале, откриено е дека е човек од доверба на водачот на кланот Вељко Беливук и Марко Миљковиќ и дека со нив ги извршил сите монструозни злосторства. Тој го доби прекарот „Насмеан месар“ откако беше откриена фотографија на која позира со насмевка на лицето покрај обезглавеното тело на една од жртвите на кланот.