Неверојатни снимки од Австрија: Голема бура и поројни дождови затрупаа цел воз (фото)

Големо невреме проследено со бура, поплави и град го погодија поголемиот дел од Австрија, во понеделникот вечерта, продолжувајќи го периодот на нестабилно време.

Невреме и поплави се забележани во Салцбург, Горна Австрија, Тирол, Долна Австрија и Штаерска.

Google search engine

Во Салцбург, свлечиште зафати воз, додека 70 луѓе беа заглавени во автомобили помеѓу две свлечишта на патот меѓу Свети Јохан и Вагреин.

Во Диетен и Пинцгау, свлечиште удри во автобус, при што се повредени три лица, од кои едно потешко, пренесува local.at.

Во Горна Австрија, повикани се над 1.500 служби за итни случаи за повеќе од 500 инциденти во текот на ноќта од Гмунден ам Траунци до Волферн во регионот Штаер-Ланд

Улиците беа поплавени, а подрумите беа целосно под вода.

Во Тирол, два пожари беа предизвикани од гром, додека остатоци од бурата беа пронајдени низ регионот во вторникот наутро.

Семејството, кое се одмара во тиролскиот регион Зилертал, беше зафатена од олујни грмотевици додека планинареше, и тие беа принудени да се засолнат во ловечка куќа, пренесува Кронен цајтунг.

Семејството било спасено од службите за брза помош, кои морале да патуваат до домот пеш, бидејќи не можеле да пристапат до него со возила за итна помош.

Поради бура со грмотевици и силен дожд, се прекина пристапниот пат до ловечкиот дом, што го отежна спасувањето, соопшти полицијата во вторникот наутро.

За среќа, следните неколку дена ќе и донесат пауза на Австрија, имајќи предвид дека во вторник и среда се очекува суво време во повеќето делови на земјата.

Ова лето беше едно од најкатастрофалните во Австрија во последно време, а поплави се забележани во неколку региони низ земјата.