„НЕМАA ПАРИ ЗА ДЕПОЗИЛ, НЕВЕСТАТА ПИЕШЕ АЛКОХОЛ ИАКО Е БРЕМЕНА“ се огласи сопственикот на ресторанот во кој манекенките правеа свадба

Сите зборуваат за венчавката што ја направија манекенките Карло Швоња и Емилија Селаковиќ, која остана неплатена на сопственикот на ресторанот. Тој сега проговори и откри колку чудно се било од самиот почеток.

Според Бошко Бубања, сопственик на ресторанот и претседател на српската асоцијација за индустрија на настани, младенците за целиот настан должеле 15.000 евра.

Google search engine

Како што тврди Бубања во емисијата „Ново јутро“ на ТВ Пинк, од самиот почеток се било многу сомнително, имено, салата ја резервирале без воопшто да ја погледнат, потоа од планираните 250 гости се појавиле само 95 луѓе. Не ја платиле тортата од 1.500 евра што ја нарачале младенците. Невестата наводно била бремена, а била планирана и церемонија за откривање на полот, со цел невестата да пие алкохол во текот на целата свадба.

– Годишно организираме над 1.700 настани, со голем број луѓе, но вакво нешто досега немало – рече Бубања.

Како што вели, имало и помали случаи, каде некому му се одбива плаќање, но додава дека тоа никогаш не се случило во вакви размери.

– Здружението на индустријата за настани на Србија собира компании кои организираат масовни настани низ територијата на Србија, а имаме информации од терен – рече Бубања.

– Младенците не контактираа во септември со идеја да направат свадбена веселба кај нас, го побараа првиот достапен датум, кој е релативно блиску, па добија октомври. Не дојдоа кај нас да се запознаат, да го погледнат просторот, само рекоа дека таму сакаат да направат свадба и дека нема да одат никаде на друго место – рече Бубања.

mladenci, event

-Дојдоа дури во средината на октомври и рекоа дека не можат да стигнат на 29 октомври, дека е премногу блиску, дека картите му биле блокирани во Кина, а датумот го поместиле за 19 ноември. Таму не се збунивме премногу. Првиот проблем беше кога дојдоа да го потпишат договорот и не сакаа да го платат депозитот. Им кажавме дека договорот не може да се потпише без депозит, бидејќи тоа е гаранција на одреден рок, па кога ќе сакаат да го платат, тогаш ќе го потпишеме договорот – рече Бошко Бубања.

– Испратија само дел од парите, што им дозволивме бидејќи им верувавме дека имаат пари на нивните сметки, кои наводно се во странство и дека ќе ни платат се – рече Бубања.

Според него, на свадбата се појавиле околу 90 гости, додавајќи дека самата атмосфера била непријатна, не била вообичаена, но дека не се занимавале со тоа.

– Се чувствуваше дека нема енергија што ја носи свадбата со себе, но на тоа не обрнавме особено внимание. Необично е што и невестата цело време пиела алкохол, иако наводно е бремена. Кон крајот, кога останаа околу 15 луѓе, младоженецот ги повика да одат на свадба на одреден сплав – раскажа Бубања.

– Младоженецот им ветил дека ќе ги однесе на сплавот, дека ќе ги почести, дека нема да им требаат пари. Тие одат на сплавот, ние си ја завршуваме работата. Дошол младоженецот околу 2 и му рекол на колегата дека имало инцидент на сплавот, дека невестата наводно го фатила во прегратки и дека му кажала секакви работи и дека тој потоа ја удрил и така натаму… – рече Бубања.

– Гостите беа оставени на милост и немилост да ја платат таа сметка на самиот сплав – рече тој.

Тој додава дека објаснил што се случило и дека следното прашање е што ќе излезе од сето тоа. Како што вели тој, по неколку минути излегол од собата и му рекол на менаџерот: „Маја, ограбени сме!“

mladenci, event

– Рече дека сите пликови биле расфрлани и отворени во собата. Но, тоа не можеше да се случи бидејќи имаат камери и никој не можеше да влезе. Утрото се појавила невестата и рекла дека всушност сака развод. Дека сето тоа било лажна приказна, дека од тоа нема ништо и дека сака развод – изјави Бубања.

– Тој упорно одбиваше да ја измазне таа своја „наводна“ кинеска карта. Таткото успеал да собере 100.000 динари, а потоа младоженецот решава да го повика кумот. Потоа праша како може да ни плати, понуди автомобил и бурми – рече Бубања.

– Во меѓувреме ги проверивме, и видовме дека никаде на социјалните мрежи нема ниту една заедничка слика. Но, она што може да се види е како младоженецот го градел својот прв хотел во Хрватска во јуни 2021 година – рече Бубања.

Како што вели, на почетокот на 2022 година повторно објавува слики како отвора синџир за брза храна, потоа агенција за недвижности во Кина. Кога целосно престанале да контактираат со него, тој вели дека ги објавиле иницијалите и тогаш почнале да контактираат колегите и семејството.

– Некои контактираа со информации дека се изненадени што тој воопшто прави свадба затоа што е геј, а тоа не е можно. Знаеја дека нешто не е во ред, затоа и не дојдоа. Извесен роднина од Хрватска рече дека со години ниту го виделе, ниту слушнале, а потоа било многу необично да бидат поканети на свадба – изјави Бубања.

Се покажа дека е, како што вели, светски позната манекенка.

– Еден пријател рече дека се во сериозни финансиски проблеми, па помислиле да направат свадба со минимални трошоци и да заработат од таа свадба – заклучил тој во Утринската програма на ТВ Пинк.