Не ги фрлајте семките од лубеницата: Не сте ни свесни какво дејство имаат на организмот

Сите видови на семки се полни со витамините Б како тиамин, ниацин и минерали како што се магнезиум, калиум, манган, железо, цинк, фосфор и бакар.

Магичен рецепт:

Google search engine

Најпрвин треба да земете 20-30 семки од лубеница, да ги сомелете и да ги варите 15 минути во 2 литри вода.

Таа количина ќе биде доволна да се консумира два дена, а потоа е потребно да направите пауза третиот ден.

Повторувајте ја постапката неколку недели, но со задолжително паузирање во третиот ден.

Здравствени предности од семките од лубеница:

– го штитат срцето

– го забавуваат стареењето

– ги чистат акните

– ја зајакнуваат косата

– помагаат при дијабетес

– ја хидрираат кожата

– ја штитат кожата од рак