„НАТО ГО ГУБИ ТРПЕНИЕТО: ДАЛИ ЌЕ ЈА ЗАТВОРИ ЧЕШМАТА НА ЗЕЛЕНСКИ? Петровиќ: Испрати ултиматум до претседателот на Украина – НЕМА ПАРИ АКО НЕ ГО НАПРАВИТЕ ОВА

Милутин Илиќ, независен новинар и д-р Драган Петровиќ, научен советник на Институтот за меѓународна политика и економија, истакнаа дека Русија победува на терен и дека НАТО го губи трпението со поразите на Володимир Зеленски.

Равил Маганов, претседател на одборот на директори на најголемата руска приватна нафтена компанија Лукоил, почина во четвртокот откако падна од прозорецот на болницата во Москва, а како што велат експертите за ТВ Курир, не е исклучено трето лице да е вмешано во мистериозната смрт. на олигархот.

Google search engine

– Можеме да се потпреме само на официјални информации. Ако има некакви шанси зад тоа да стои руската тајна служба, нема да можеме ништо да дознаеме во официјалното соопштение – изјави Милутин Илиќ, независен новинар во утринската програма на телевизија Курир и додаде:

– Осум несреќни случаи се поклопуваат со историските настани од нашето поблиско и далечно минато, кога почнуваат да се откриваат мистерии кои имаат политичко признание.

На прашањето на водителката на утринската програма на телевизија Курир, Оља Лазаревиќ, дали може да се поврзат ненадејната смрт на рускиот олигарх и неговите критики за специјалната операција во Украина, Илиќ посочи дека постои можност трета страна да е заинтересирана за извршување операции што може да им се припише на Украина и Русија.

Драган Петровиќ, научен советник на Институтот за меѓународна политика и економија, истакна дека англосаксонската геополитика направила огромни напори да го потисне прорускиот идентитет, да изврши државен удар, да ги забрани проруските партии, рускиот јазик и да ја натера Русија да реагира.

Драган Петровиќ, Мирослав Илиќ
ФОТО: ТЕЛЕВИЗИЈА КУРИР
– Англосаксонската геополитика го направи сето ова, лесно се гледа. Руската страна секако победува и сега треба да постигнете гол на 30 секунди до крајот. Нема офанзива против Керсон, се што пишува Би-би-си е ноторна лага. Сега нешто се става во центарот на вниманието и сите се против Русија – изјави Петровиќ.

При оценувањето на стратегијата на војната што ја води Русија, има нов модел, кој е комбиниран со хибридни дејствија, истакна Илиќ.

– Ми се чини како усовршен модел на западно војување во комбинација со руската стратешка школа. Русите многу добро го проучуваа сето она што се случуваше во нашиот регион во текот на деведесетите. Нуклеарната мониторинг мисија имаше за цел да ја докаже апсурдноста на Русите да се насочуваат кон нуклеарна централа и да имаат војници. Таа мисија може да им послужи на Русите да докажат дека ги штедат цивилите и дека сакаат сè таму да биде бесплатно. Сè ме потсетува на англиски ракопис, а времето ќе покаже што е направено од кого – вели Илиќ.

Петровиќ истакна дека НАТО го уценувал Зеленски дека мора да има некаков воен успех, во спротивно нема повеќе пари.