Напиток кој проверено ги исфрла токсините и маснотиите од телото

Замастениот црн дроб е честа појава, особено кај лицата постари од 50 години. Ако процентот на масти во црниот дроб ќе надмине 10 отсто, тоа значи дека е замастен и дека би требало нешто да се преземе.

Здравјето на црниот дроб е од исклучителна важност за здравјето на целиот организам. Доколку црниот дроб не функционира како што треба, сите останати органи се загрозени. 

Google search engine

Во црниот дроб, штетните маснотии од исхраната се претвораат во материи кои нѝ се потребни или се филтрираат за исфрлање од организмот. Меѓутоа, доколку количината на масти во тој орган е поголема од 10 отсто од неговата вкупна маса, тогаш станува збор за нарушување познато како замастен црн дроб. Во тој случај доаѓа до воспалителен процес и можно е зголемување на овој орган.

 

Во решавање на овој проблем може да помогне напиток од јаболков оцет и мед.

Разредете една лажичка јаболков оцет со малку топла вода и додајте мед по вкус. Ваквиот напиток пијте го 2 пати дневно по една доза и повторувајте го секојдневно во период од неколку месеци.

Освен овој напиток, добри намирници за чистење на црниот дроб се зелениот чај, чајот од глуварче и лимонот.

За проблемите со црниот дроб потполно да исчезнат, потребни се и промени во исхраната. Лекарите советуваат сведување на употребата на кофеин на минимум и воведување некој вид физичка активност.

 

Водете грижа и за внесот на јаглехидрати и соли бидејќи претераната употреба може да предизвика таложење на масти во црниот дроб.

Овој орган произведува ензими кои ги користат сите органи. Затоа, јадете намирници богати со сулфур како зелка и брокула за што поголемо производство на здрави ензими. Бирајте органска храна и внесувајте што повеќе витамини и минерали, а најдобро би било тоа да е преку овошје и зеленчук.