Намирници кои треба да ги консумираат сите пушачи

Истражувањата покажаа дека 1 од 10 возрасни лица секоја година умира од рак на бели дробови. Оваа алармантна бројка несомнено секојдневно расте меѓу пушачите.

Многу луѓе, особено пушачите или поранешните пушачи би требало да направат нешто за здравјето на своите бели дробови. Овие 10 намирници треба да ги внесувате почесто со цел да ви помогнат вашите бели дробови да бидат здрави.

Google search engine

1. Грејпфрут

Консумирањето на една до четири порции грејпфрут неделно ги намалува шансите за рак на респираторните органи.

2. Бразилски орев

Бразилскиот орев е богат со селен и витамин Е и помага при намалувањето на шансите за доивање на рак на белите дробови.

3. Кромид

Антиоксидантите присутни во кромидот ги чистат токсините предизвикани со пушењето.

4. Вода

Пијте по 8 чаши вода дневно, ова ќе му помогне на вашето тело, па и на белите дробови, правилно да функционираат.

5. Сок од моркови

Пијте по 300 мл сок од моркови за време на појадокот, ова ќе ви помогне да го алкализирате телото.

6. Ѓумбир

Ѓумбирот помага во отстранувањето на слузта која настанува со внесувањето на млечни производи, пченица и соја. Исто така содржи и антиоксиданти кои ќе ги отстранат токсините предизвикани од пушењето.

7. Билни чаеви

Билните чаеви ќе ги поттикнат вашите црева да ги елиминираат токсините од телото.

8. Сок од брусница

Пријте секој ден по 400 мл сок од брусница пред да одите на спиење. Тој се бори со бактериите во белите дробови кои предизвикуваат инфекција.

9. Сок од ананас

Пијте по 300 мл цеден сок од ананас бидејќи содржи антиоксиданси кои се корисни за вашиот респираторен систем.

10. Топла вода и лимон

Исцедете два лимона во топла вода (млака) и пијте го овој микс пред појадокот.