Најубави плажи на крајбрежјата на Јонско и Јадранско море: Албанија е новата хит дестинација

Летувалиштата на албанското крајбрежје се познати по дивите, но и уредените плажи, а тоа што Јонското крајбрежје го прави посебно е неверојатната сина боја на морето.

Летувалиштата на Јонското и Јадранското море во Албанија се чест избор на туристите. И додека некои тврдат дека летувалиштата во таа земја се поубави и од грчките, има и такви кои не се согласуваат со тоа.

Google search engine

Сепак, во Албанија постојат феноменални плажи кои вредат да се посетат.

1. Плажа „Drymades Inn“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ✨ (@maria_beqiraj)

Недалеку од летувалиштето Дерми кое исто така е познато по убавата плажа, се наоѓа и ова, кое според многумина е најубаво во целата земја. Плажата е опкружена со карпи и борова шума, а во близина се наоѓаат бројни мирни места кои маѓепсуваат.

2. Плажа „Livadhi“

Пространа плажа недалеку од летувалиштето Химара е чест избор на туристите кои сакаат да летуваат во тој дел од Албанија. Позната по тиркизно сината чиста вода, плажата е одлично организирана. Речиси по целата нејзина должина се распоредени и угостителски објекти.

3. Плажа „Mirror“ (Pasqyra)

Кога од летувалиштето Саранда ќе се тргне кон Ксамил, се наоѓа една убава плажа позната по името „Mirror“. Дури и во текот на сезоната таму нема толку многу туристи, па е многу мирно.

4. Плажа „Borsh“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Albert Radomski (@albert.jestem)

Песочната плажа долга е околу 7 километри, а се наоѓа во близина на летувалиштето Саранда и важи за најдолга во земјата. Токму поради таа причина на неа ретко може да се најде метеж, па дури и во текот на сезоната. Опкружена е со стебла од маслинки и покриена со ситен песок.

5. Плажа „Lukovë“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bob Lichtenberg (@vagabob_)

Доколку сакате да уживате во убавината на албанското крајбрежје и погледот кон грчкиот остров Крф, тогаш оваа плажа е одлична опција за вас. Покриена е со ситен песок и е карактеристична по феноменалната сина боја на вода.