Најстрашната тајна на Сталин – Островот на канибалите

Повеќе од 3.000 затвореници биле измачувани и изгладнети. Поради недостиг на храна се јаделе еден со друг

Секоја година, мала група жители на сибирскиот град Томск патуваат 550 километри северозападно до островот Назински, кој се наоѓа на средината на реката Об, за да положат венец на дрвениот крст. Тоа е гест на сеќавање на жртвите од страшните настани што се случија летото 1933 година на овој речен остров.

Google search engine

Пред речиси 90 години, мала флота од дрвени бродови отплови до островот Назински и депортираше приближно 3.000 “доселеници” со наредба да се изгради “специјална населба” како дел од сталинистичкиот Гулаг, мрежа на работни логори што се протега низ Советскиот Сојуз со милиони луѓе кои биле репресирани и убиени. Најмалку 23 затвореници починаа пред да стигнат на островот.

Без алатки, засолниште и храна, опкружени со вооружени чувари кои пукаат во секој што ќе се обиде да влезе во заледената река, затворениците брзо стануваа жртви на глад, инфекции, насилство и екстремни временски услови. Сепак, бродовите продолжуваа да испорачуваат нови заробеници на речниот остров.

Беа пријавени бројни ужасни случаи на канибализам. Всушност, толку многу што самите локални жители го нарекуваат овој остров Островот на канибалите или островот на смртта. До август, најмалку 4.000 луѓе умреа или исчезнаа. Според советските документи од 20 август 1933 година, имало само 2.200 преживеани од вкупно 6.700 луѓе испратени во Назински, ниска, мочурлива област долга три километри и широка 600 метри. Само 300 преживеани се сметаат за погодни за идна работа.

Шефот на тајната полиција Хајнрих Јагода и Матви Берман, кој го води системот Гулаг, сонуваат за брутален социјален инженерски проект чија цел е “преселување” на најмалку два милиони луѓе во оддалечените делови на Сибир и советски Казахстан. Идејата е “доселениците” во рок од две години да обработат милиони хектари земја и да развијат самоодржливи заедници. Делумно, планот има за цел да го покрие големиот глад што беснее во Украина и во другите делови на земјата.

За да ги собере “доселениците”, владата го врати омразениот систем на внатрешни пасоши, кој беше забранет во 1917 година по болшевичкото востание. Речиси веднаш, полицијата ширум земјата почнува да ги собира сите што ќе се најдат на друго место од местото каде што се регистрирани.

Сепак, полицијата работи се побрзо и побрзо. Кога првите 25.000 пристигнале во Томск во април 1933 година, кампот сè уште не бил изграден. Собирањето на затворениците продолжува, но тие не можат да се транспортираат понатаму бидејќи реките Об и Том се покриени со мраз.

Секој четврти или петти ден, на островот се доставува мало количество ‘ржано зрно и се дистрибуира до доселениците во форма од неколку стотици грама. Откако ќе ги примат, луѓето трчаат до реката по вода и ја мешаат со брашно во нивните колиби за да се прехранат. Многумина од нив јадат само брашно, без вода, а бидејќи е мелено, многумина се гушат бидејќи го вдишуваат… Оваа диета станува предуслов за масовна дизентерија и за неколку недели луѓето почнуваат да умираат. Многу брзо затворениците почнаа да се убиваат и да се хранат еден со друг, а недостатокот на храна и закони на ова од Бога заборавено место ја уби и последната капка морал што им остана.

Вообичаената практика во системот Гулаг е мешање на обичните криминалци со политички затвореници како еден од начините за одржување на атмосфера на страв и терор. Советски документи складирани во музејот Гулаг во Томск, записи од испрашувањата на некои од криминалците кои се на островот Назински.

Еден беше прашан дали јадел “човечко месо”. “Не, тоа не е точно”, одговара тој. “Јадев само џигер и срце”, додаде тој. Запрашан за детали, тој одговори: “Беше многу едноставно. Како ражен. Направивме раженчиња од гранчиња од врба, ги исечкавме на парчиња, ги избодевме и ги испековме на камперскиот оган”.