Најмоќниот американски генерал два пати тајно се јавил во Пекинг. Се плашел дека Трамп ќе направи војна со Кина, објавени транскрипти

Највисокиот американски генерал тајно го повика својот кинески колега двапати во последните месеци од мандатот на Доналд Трамп, поради загриженоста дека американскиот претседател може да предизвика војна со Кина, бидејќи на повидок е неговиот потенцијален пораз на изборите.

Американскиот генерал Марк Мили, началник на здружениот штаб на Армијата на САД, го повика генералот Ли Зуоченг од Народно ослободителната војска на 30 октомври 2020 година, четири дена пред претседателските избори, и повторно на 8 јануари, два дена откако приврзаниците на Трамп започнаа напад на американскиот Капитол, објави Вашингтон пост.

Google search engine

Во повиците, Мили се обиде да го убеди Ли дека САД се стабилни и дека нема да ги нападне, а доколку има напад, дека тој ќе го извести својот колега пред време, се вели во извештајот.

Извештајот е базиран на книгата Опасност, напишана од новинарите Боб Вудворд и Роберт Коста, која се потпира на интервјуа со 200 извори и која ќе биде објавена следната недела.

Канцеларијата на Мили одби да коментира. Претставниците на Трамп не можеа да се контактираат.

Трамп го назначи Мили на највисоката воена функција во 2018 година, но почна да го критикува, како што направи со многу од неговите подредени, откако ги загуби изборите од демократот Џо Бајден во ноември и ја напушти Белата куќа на 20 јануари.

Мили беше мотивирана да контактира со Пекинг по втор пат по повикот на претседателката на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси, која го праша генералот какви заштитни мерки постојат за да се спречи „нестабилниот претседател“ да започне нуклеарен напад, се вели во транскриптот на повикот.

“Тој е луд. Знаете дека е луд”, му рече Пелоси на Мили во повикот.

Според транскриптот на повикот, генералот одговорил: „Се согласувам со тебе во се“.