НАЈГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ПУТИН СЕ ШЕТА НИЗ ГЕРМАНИЈА: Како ќерката на рускиот лидер се сретнала со балетан во Баварија без знаење на Берлин?

Познато е дека рускиот лидер Владимир Путин ги третира информациите за неговото семејство како да се државна тајна. Она што е познато е дека има две ќерки од бракот со поранешната сопруга Људмила Очеретнаја.

Станува збор за 35-годишната Катерина Тихонова и 37-годишната Марија Воронцова, кои во април беа на листата на американски и европски санкции насочени кон семејството и блиските соработници на Путин поради војната во Украина.

Google search engine

Белата куќа во таа прилика ја опиша Тихонова како технолошки директор чија работа е поддржана од руската влада и одбранбената индустрија. Тихонова е и акробатска танчерка која учествувала на меѓународни натпревари.

Во 2013 година се омажи за Кирил Шамалов, син на долгогодишниот пријател на Путин, кој исто така е под санкции на САД од 2018 година поради неговата улога во рускиот енергетски сектор. Американското Министерство за финансии објави дека „неговото богатство драстично се зголемило по бракот“, пишува Index.hr.

Во врска со Игор Зеленски, руски балетан близок до Кремљ

Двојката наводно се развела во 2017 година. По разводот, Тихонова наводно завршила во врска со Игор Зеленски (53), руски балетан и театарски режисер кој живее во Германија, каде што го водеше Баварскиот државен балет до март оваа година, каде што тој мораше да замине откако одби јавно да ја осуди војната во Украина.

И покрај неговото презиме, нема индикации дека е поврзан со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Од друга страна, позната е неговата блискост со Кремљ – тој еднаш се појави на настан на Крим со Путин.

А германскиот весник Шпигел детално истражуваше и потврди дека во последните неколку години и самата Тихонова редовно ја посетувала Баварија придружувана од телохранители без германските власти да знаат за тоа.

Згора на тоа, за неа била резервирана „супериорна двокреветна соба“ во еден од најексклузивните хотели во Минхен, „Mandarin Oriental“. Овој хотел со пет ѕвезди им ветува на гостите „безвременски, софистициран шарм“ во комбинација со „највисоко ниво на персонализирана услуга“.

Ќерката на Путин ја поминала ноќта во мандаринскиот ориентал на 22 декември 2016 година, според архивата за резервации што ја добиле Шпигел и рускиот истражувачки портал IStories, кои ја откриле врската меѓу Тихонова и Зеленски уште во мај.

Jekaterina Tihonova

Ја следеле вооружени агенти на руската безбедносна служба ФСО

Според тоа и други патнички досиеја, копии од пасоши и интерни мејлови од руските безбедносни служби, Тихонова патувала во Германија повеќе од 20 пати во изминатите неколку години – без да знаат германските власти.

Таа секогаш била придружувана од телохранители на Федералната служба за безбедност (ФСО), која вообичаено е одговорна за безбедноста на рускиот претседател и други високи функционери.

Честите патувања на ќерката на Путин и нејзината вооружена придружба покренуваат значајни дипломатски и безбедносни прашања, пишува германскиот весник.

Спротивно на вообичаената меѓународна пракса, Русите не ја информирале германската влада за доаѓањето на Тихонова и нејзините телохранители, што, според весникот, покажува колку Кремљ има малку почит кон германските власти.

Алармантно е и тоа што германските разузнавачки служби не знаеле за ниту едно од серијата патувања на ќерката на Путин во Германија.

Џон Сифер, поранешниот шеф на руските операции на ЦИА, не е особено изненаден. „Сите разузнавачки служби работат по налог на нивните политички лидери. Политиката на (германската) влада во однос на Русија беше: „Без бранувања“. „Се чини дека никој од власта не сакаше да знае работи за Русија бидејќи тоа може да доведе до несакан конфликт. Па зошто некој би ја надгледувал ќерката на Путин?“, рече тој.

Шпигел, пак, ја критикува „краткогледноста“ на германските разузнавачки служби и наведува дека властите немаат јасен увид во мрежите на сојузниците на Путин во Германија, па затоа не можат ниту да воведат ефективни санкции за нив.

Katarina Tihonova, Marija Voroncova

Омилена дестинација на богатите Руси во подножјето на Алпите

Во секој случај, Тихонова била придружувана од нејзината ќерка до езерото Тегернзе, омилена дестинација на богатите Руси во подножјето на Алпите, јужно од Минхен. Според податоците, тие отпатувале таму во декември 2019 година.

Записите покажуваат дека таа пристигнала во Минхен три дена по нејзината тогаш двегодишна ќерка, која во градот била донесена со приватен авион. Телохранител од ФСО си резервирал соба кај езерото.

Податоците не покажуваат каде престојувала самата Тихонова, но по една недела се вратила во Москва, а набрзо повторно одлетала во Минхен, овој пат со најмалку четворица телохранители. Тие се вратија заедно на 11 јануари 2020 година во Москва.

Споменатиот Зеленски очигледно е причината за нејзините чести патувања во Германија, наведува весникот. Се претпоставува дека тој е и татко на четиригодишната ќерка на Тихонова.

Новинарите од Spiegel и IStories во разговор со хотелските оператори и персоналот дознале дека апартманите во кои престојувала ќерката на Путин во хотелот Leberghof чинат околу 300 евра од ноќ и дека гостите во нив уживаат во „апсолутна анонимност“.

Милано, Лондон, Гранада, Болоња…

Посебно е интересно што Тихонова не се ни потрудила да ги прикрие патувањата во Минхен – летала под нејзиното вистинско име, користејќи виза за ЕУ ​​издадена од Италија.

Трошоците за нејзиниот престој со придружба во баварските хотели од 2018 до 2020 година се проценуваат на околу 50.000 евра, без околу 300 авионски летови. А освен во Баварија, ќерката на Путин, според резервациите за летови и хотели, патувала и во Гранада, Милано, Лондон, Болоња. Останува нејасно кој платил за сето тоа.