Најголема кражба на криптовалути во историјата. На кои адреси се префрлени парите?

Хакерите наводно провалиле во платформата базирана на блокчејн Поли Нетворк и извадиле повеќе од 600 милиони американски долари во крипто-валути, објави компанијата во вторникот, што го означи најголемиот напад досега во децентрализираниот финансиски простор познат меѓу инвеститорите.

Жал ни е што објавуваме дека #PolyNetwork е нападнат, твитна компанијата во вторникот наутро, откривајќи дека хакерите префрлиле стотици милиони долари во одделни новчаници за криптовалути.

Google search engine

Адресите на новчаниците за криптовалути кои ги откри Поли Нетворк, мрежа за меѓуопаративна и меѓусебна поврзаност, покажуваат 2.858 етерски жетони во вредност од околу 267 милиони долари, 6.610 бинанце монети во вредност од повеќе од 252 милиони долари и приближно 85 милиони американски долари во USDC токени на мрежата Полигон.

Вкупната вредност на украдените токени, заклучно со вторникот наутро, е приближно 604 милиони долари, што ја прави акцијата уште поголема од хакирањето на 460 милиони долари на берзата за крипто -валути Mt. Гок, што доведе до банкрот на компанијата и ја зајакна регулативата во новосоздадениот простор пред околу седум години.

Јаи Хао, извршен директор на берзата за крипто -валути ОКЕк, одговори на нападот во вторникот и рече дека компанијата „го следи протокот на монети и дека ќе се потруди да управува со ситуацијата“.

Поли Нетворк, основана од кинескиот проект за крипто -валута НЕО, во вредност од 3,3 милијарди долари, не одговори веднаш на барањето на Форбс за коментар.

103 милијарди долари е моменталната пазарна вредност на сите децентрализирани финансиски токени (како што е Полигон), според страницата за крипто -податоци CoinGecko. Просторот надмина 100 милијарди долари и го достигна врвот од околу 150 милијарди долари во мај пред поширокиот крипто пазар да падне за речиси 50 отсто.