Најдобра слика на падот на западните сили: Францускиот амбасадор бега од Кабул. (видео)

Францускиот амбасадор во Авганистан Дејвид Мартинон беше евакуиран од Кабул со хеликоптер, а видеото беше објавено на Твитер.

Новинарката на Гардијан, Ема Греам-Харисон ги коментираше снимките и заклучи дека снимката најдобро го опишува падот на западните сили во Кабул.

Google search engine

Тој си оди со панцир и со воен хеликоптер, напиша таа.

Францускиот амбасадор во Авганистан Дејвид Мартинон ја овековечи евакуацијата со својот мобилен телефон, снимајќи го моментот на евакуација со американски воен транспортен хеликоптер, како и моментот кога во авионот влегуваат работници од амбасадата, може да се види доверлив материјал.

Од друга страна, француската министерка за одбрана, Флоренс Парли вечерва објави дека претседателот Емануел Макрон наредил два транспортни авиони Ц-130 и А-400М да одлетаат кон Обединетите Арапски Емирати, од каде ќе започнат операција за евакуација и извлекување на околу 200 француски државјани од Авганистан во раните утрински часови во понеделникот.

Авионите ќе летаат на релација од аеродром Кабул-Абу Даби, каде што ќе бидат прифатени од припадниците на француските воздухопловни сили и подготвени за нивно враќање во нивната татковина.

Денес, американската армија испрати неколку авиони за специјални операции, како и една авио цистерна KC-135T за дополнување на MC-130J USAF. Исто така и еден транспортниот авион  C-17 Gloubmaster со 300 припадници на американската армија, кој треба да обезбеди евакуација од Кабул, слета во базата Ал Дахфра во УЕА.