НА КОКАИН И ЈАВНИ КУЌИ ПОТРОШИ МИЛИОНИ: Од ѓубреџија до арогантен МИЛИОНЕР! Сега едвај преживува и работи како рудар!

Животот на собирачот на ѓубре Мајки Керол засекогаш се променил кога освоил речиси 10 МИЛИОНИ фунти (9.736.131) на Националната лотарија кога имал само 19 години.

Еден млад престапник, кој бил затворен поради кражба во продавница на возраст од 13 години, вели дека лотаријата била најдобрата “фунта” што некогаш ја потрошил, но за десет години откако го освоил џекпотот го потрошил сето тоа и бил изнемоштен, бездомник и речиси мртов.

Google search engine

Majkl Kerol, 8.2.2006., dobitnik na lutriji

Мајки го освои џекпотот на лотото во ОК во ноември 2002 година додека сè уште носеше електронски држач за нозете затоа што во пијана состојба предизвикуваше хаос, дури и на денот кога го подигна чекот, кревајќи славеничка чаша шампанско за неговата победа.

Во рок од три години од неговата голема победа, на Мајки му останаа „само“ 1 милион фунти на неговата банкарска сметка. Наречен „Кралот на Чавс“ (како британски дизели), Мајки ги трошеше своите добивки на хедонистички начин на живот, пробувајќи се, од дрога, алкохол и проститутки.

Во еден момент признал дека само зависноста од кокаин го натерала да „шмрка“ три куќи и дека секое утро пред да стане од кревет ќе пие по половина шише вотка.

Неговото бунтливо однесување го доведе на суд повеќе од 30 пати, а често се појавуваше во брзи автомобили и со лименка пиво. Се пофалил дека спиел со 4.000 жени, но покажал и љубезност давајќи четири милиони фунти на своето семејство и на Сандра Аиткен, неговата тогашна девојка и мајка на неговото дете.

Majkl Kerol, 8.2.2006., dobitnik na lutriji

Остатокот од неговото богатство од 5,7 милиони фунти го потрошил на ексцеси во екстравагантен начин на живот, вклучително и диви одмори во Шпанија со пријателите кои често ги посетувале борделите кога богати со кокаин, објави Дејли Стар минатата година.

Мајки сакал да носи блескав златен накит, а станал познат и по тоа што од своите автомобили фрлал хамбургери и пилешки крокети на минувачите, вклучувајќи и комбе Мерцедес со натпис „Кралот на дизелот“.

Алкохолот и дрогата набрзо станале дел од секојдневната рутина на Мајки, честопати земајќи три линии кокаин наутро и пиејќи две шишиња вотка дневно. Неговиот екстравагантен начин на живот набрзо стави крај на неговиот краток брак со Сандра, која беше во седмиот месец од бременоста со нивната ќерка кога ги освои парите.

Majkl Kerol, 8.2.2006., dobitnik na lutriji

Замокот на Мајки во Норфолк беше сцена на многу луди забави, а тревникот стана патека за дерби сообраќајни несреќи. Луксузниот имот набрзо пропадна, а неговите врски со подземјето го ставија во опасност од гангстерите низ целата земја.

Три години по освојувањето на џекпотот, тој падна до последните 1 милион фунти, а „пријателите“ и познаниците почнаа да се оддалечуваат. Непријателите исто така кружеле околу неговите пари, а едно утро ги нашол неговите шест ротвајлери мртви, со пресечени грла.

Мајки, кој беше уапсен за тепачка со банди во 2006 година, откри дека гангстерите му праќале слики од неговото семејство и се заканувале дека „ќе ја исечат ќерка ми и целото мое семејство“. Тој тврди дека им платил 130.000 фунти за да ги натера да се откажат.

До 2013 година, Мајки беше слаб, бездомник и без работа. Тој се преселил од Норфолк во Мореј, Шкотска и живеел во запуштен евтин хотел. Тој исто така бил бездомник три месеци, додека не нашол работа во фабрика за бисквити, а потоа во кланица.

Majkl Kerol, 8.2.2006., dobitnik na lutriji

Кога кланицата се затвори, тој најде работа од 10 фунти на час како рудар за јаглен, работејќи седум дена во неделата. Мајки вели дека не се кае што го расфрлал своето богатство и признава дека веројатно би бил мртов до сега доколку парите не исчезнале.

„Јас сум добитник на лотарија. Имам многу жени, па не ми пречи. Среќна сум. Не мора повеќе да гледам преку моето рамо, никој нема да ме удри по тилот и ограби ме. Ова се најдобрите 10 години од животот што можев да ги имам за една фунта.“ му рекол тој на Мајк минатата година и додава дека не би постапил исто ако бил во здрав ум.