НА КИЕВСКИОТ МАЈДАН ЗАПОЧНУВА ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА? Аналитичарот тврди дека Москва долго време го подготвувала нападот, а доказ за тоа се ОВИЕ КНИГИ?!

Кога пред неколку години, Андреј Суслов, професор по историја на универзитетот во Перм, го објави својот учебник „наменет за средношколците да добијат подобар увид во историјата на сталинизмот и неговите последици“, тој се најде на „црната листа на руските власти.

Имајќи предвид дека лекцијата по историја за репресиите на советскиот диктатор Јосиф Сталин „им штети на учениците“, руските власти – поточно медиумската агенција Роскомнадзор – учебникот на Суслов во 2017 година го вклучија на списокот книги „штетни по здравјето на учениците“.

Google search engine

Во интервју за Дојче веле, Суслов вели дека контроверзниот учебник го напишал со колега уште во 2015 година.

„Руските власти се повеќе се мешаат во разбирањето на историјата. Главната причина за тоа, според властите во Кремљ, е што по распадот на Советскиот Сојуз, Русија мора повторно да стане „голема држава“, а за идеолошко зајакнување на таа идеја, властите прибегнуваат кон историјата од која ја користат сталинизам. Учебниците треба да поттикнуваат „патриотско образование“, пишува DW во 2017 година, додавајќи дека уште во 2007 година, рускиот претседател Владимир Путин дозволил печатење книги во кои се опишува Сталин како „најуспешен советски лидер на сите времиња“ и дека „Сталин во секоја книга е опишан како патриот и модернизатор“.

Сергеј Сумлени, новинар и писател и експерт за Источна Европа од Берлин, роден во Русија, денес тврди дека рускиот пазар на книги одамна ги подготвил Русите за сеопфатна војна против Украина и НАТО ги промовираше сталинизмот и нацизмот – а западот го игнорираше тоа, тврди Сергеј Сумлени, новинар, писател и експерт за источна Европа од Берлин, родум од Русија, пишува Блиц.

Масовно производство на книги за Сталин

Тој во серија објави на Твитер истакна дека еден од првите показатели дека Русија се подготвува да се сврти кон диктатура и глобална војна е масовното производство на книги за студените страни на Сталин и сталинизмот и за претстојната војна против Западот. Тие книги се појавија на полиците на руските книжарници на почетокот на 2010-тите.

„Овој феномен беше толку масовен што не можеше да биде случајност на пазарот на книги, кој е под строга контрола на тајната полиција на ФСБ“, напишал Сумлени, посочувајќи ги книгите „Бидете горди, не жалете!“ Вистината за ерата на Сталин“, „Сталинистичкиот прирачник“ и „Сталиновите репресии: големата лага“.

„Бранот сталинистички книги беше толку масовен што во 2011 година се појави иницијативата „Стоп за печатење сталинистички книги“, која ги повика издавачките куќи да престанат да го прават тоа. Секако, тоа беше игнорирано“, изјави тој, додавајќи дека „идејата за создавање авторитарно и милитаристичко расположение низ книжарниците била брилијантна“.

Сумлени рече дека во 2015 година ја посетил централната московска книжарница Библио-Глобус, каде што веднаш по влегувањето забележал „воени униформи, додатоци и книги за Сталин и војната“.

„Тоа беше вовед. Набргу потоа, Кремљ почна да го објавува она што тие го нарекоа „фантастична битка“. Масовно произведени книги со слаб квалитет за руската воена супериорност во сите можни конфликти. Се појави цела серија книги“, напиша тој, приложувајќи слика на „Украина на оган“ и „Украинска серија на бојното поле“.

„Целата серија си поигрува со истата идеја – украинските „нацисти“ треба да се уништат. Насловните страници се чини дека се направени за дрога“, истакна Сумлени, приложувајќи слика од книгата „Диво поле: На украински урнатини“ во која тенк на самопрогласената Народна Република Доњецк удира во „мерцедес“ на украински Азовци. .

Третата светска војна започнува на Мајдан во Киев!

Укажувајќи на книгите „Украина во крв – бандерит геноцид“ (Терминот се однесува на поддржувачите на Степан Бандера, украински соработник на нацистичка Германија), „Украински пекол: Ова е нашата војна!“, и „Украински фронт: Црвени ѕвезди над Мајдан „ и „Скршен трозабец“, чии насловни страници ги вклучуваат, меѓу другото, Киевскиот Мајдан и уништувањето на американските авиони, Сумлени даде „типичен опис“ на нивната содржина.

„Третата светска војна започнува на Киевскиот Мајдан! Со НАТО „мировниците“ кои ќе започнат со бандерите (поддржувачи на Степан Бандера, украински колаборационист со нацистичка Германија) геноцид врз Русите, бришејќи цели градови. Полтава повеќе не постои. Нова Русија возвраќа, Русија помага! Го преземаме Киев! Ова е нашата последна битка!“

„Како што можете да видите“, продолжува Сумлени, „повеќето од овие книги го имаат истиот наратив – лошите Украинци се однесуваат како марионети на Западот, САД сакаат да ја уништат Русија, но Русите влегуваат во сеопфатна војна бидејќи не се плашат. и моќен. Слични книги се објавени за Грузија, но не до тој степен“.

Сумлени достигна „подлабоко ниво“ на руска пропаганда.

„За што се овие книги? За реваншизмот. Која е конечната форма на реваншизам? „Препишување на историјата“, рече тој, додавајќи дека „Русите создадоа жанр за тоа“.