„НА ИСТОК СЕ ПОДГОТВУВА МНОГУ ПОГОЛЕМА ВОЈНА! Америка не се плаши од Русија, ПОРАДИ ОВА НЕ СПИАТ ВО ВАШИНГТОН

Борбите на украинскиот фронт продолжуваат, а украинските власти соопштија дека во неколку напади со руски беспилотни летала загинале најмалку седум лица.

Од друга страна, тензиите во ЕУ не стивнуваат по најавата на Велика Британија дека на Украина ќе и испорача гранати со осиромашен ураниум.

Google search engine

Доколку Лондон се реши на ваков чекор, белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека Русија може да испорача муниција со оригинален ураниум во Белорусија.

Затоа, мирот очигледно не е на повидок, а факт е дека ниту еден од учесниците во конфликтот не е ни блиску до исполнување на своите цели – а тоа е освојување или ослободување на украинските територии.

За актуелната состојба, но и поделеноста во војната, гостин во утринската програма на ТВ Курир е новинарот, поранешен дописник на дневниот весник „Политика“ од Москва, Слободан Самарџиќ.

Самарџиќ коментира кој е за продолжување на војната, односно кој е за тоа дека ситуацијата нема епилог.

– Војната ќе се води се додека има финансиски профит. НАТО и ЕУ не би се вклучиле во ова доколку немале одредена придобивка. Америка тоа го прави со испраќање старо оружје во Украина и купување ново. Сегашната состојба на војната воопшто не е како кога почна конфликтот, се тргна во друга насока. Тоа практично стана судир на два света. Можевме да видиме дека со овонеделната посета на Кси Џинпинг на Москва, забележавме дека западната и источната страна целосно се разделија – почна Самарџиќ, па продолжи и рече дека Европа ќе се фрли во други области:

– Наскоро ќе се појави ситуација, односно веќе се случи Европа и Истокот да се фрлат на некои други области, бидејќи Украина е само еден дел од сето тоа. Тоа се арапските земји, Африка и Јужна Америка. Така што таа војна, односно борбата меѓу влијанијата се шири и сигурно ќе трае уште некое време.

Самарџиќ ја откри специфичноста на Русија и Кина, но и фактот дека тие всушност се поделиле, односно дека не се мешаат во работите:

– Она што е специфично за контактите меѓу Русија и Кина е тоа што тие јасно ги дефинираа своите сфери на интерес, а очигледно немаат намера да се мешаат меѓусебно. Бевме сведоци на ова неодамна кога Кина обезбеди мир меѓу Иран и Саудиска Арабија, а за тоа време Русија одржа самит на африканските земји во Москва во времето на посетата на Кси. Затоа, бидејќи тие не се мешаат во работата, тоа значи дека не може да се нарушат нивните меѓусебни односи.

Потоа ја коментираше посетата на јапонскиот премиер на Украина, односно ситуацијата кога две азиски земји посетија две конфликтни страни.

– Јапонскиот функционер го посети Киев повеќе од морална причина, односно да и помогне на Украина во форма на поддршка. Тие не зборуваа за снабдување со оружје или нешто слично, туку само за да дадат поддршка, особено што Америка и Јапонија дејствуваат синхронизирано. Затоа, една од обврските на секоја земја од Западот е да го направи она што е можно. Додуша, работите многу повеќе се готват на Далечниот Исток отколку кај нас. Таму се подготвува многу поголема војна отколку што би можела да има во Европа. Не во вистинска смисла на подготовка, туку со акумулација на оружје и создавање бази, јасно е дека главната пресметка ќе се случи таму. Од тоа најмногу се плаши Америка, поточно војна со Кина. Америка не се плаши од она што се случува во Европа, туку ја гледа Кина како најголема опасност, токму затоа и се важни добрите односи со Јапонија – рече Самарџиќ.