На Бахамите уапсен основачот на пропаднатата менувачница на криптовалути – ФТХ

Сем Бенкмен Фрид, основачот на неуспешната услуга за тргување со криптовалути FTX, е уапсен на Бахамите, а американските федерални обвинители поднеле кривична пријава против него во Њујорк.

„Претходно оваа вечер, властите на Бахамите го уапсија Самуел Банкмен Фрид, на барање на американската влада, на запечатено обвинение“, напиша синоќа на Твитер државниот обвинител Демијан Вилијамс.

Google search engine

Сем Бенкмен Фрид е еден од најбогатите луѓе на денешницата, кој во последните денови ја разбранува јавноста со својата биографија и деловни акции.

До 30-годишна возраст, тој го помина вистинскиот холивудски пат од љубител на видео игри, преку MIT, статусот милијардер, поседување на втората најголема берза за дигитални валути во светот и дружење со познати личности, до целосен колапс на пазарот на крипто и губење на богатство. Еве го детето кое ја фрли индустријата од три трилиони долари на колена.

Сем пораснал во семејство на двајца професори по право од Универзитетот Стенфорд, а тој самиот е роден во нивниот кампус.

Завршил во елитно приватно средно училиште во Калифорнија, а потоа и престижниот МИТ (Масачусетс институт за технологија) каде што дипломирал во 2014 година.

Неговото богатство се зголеми за време на пандемијата на коронавирус, па поради неговите активности во спасувањето на други крипто фирми, го споредуваат со основачот на банката „Ј.П. Морган“. Тој заработи милиони тргувајќи ја разликата во цената на биткоинот меѓу Азија и САД. Две години подоцна, Bankman го лансираше FTX, кој стана една од најголемите крипто берзи во светот.

Проценета на 32 милијарди долари, инвеститорите на акциите ги вклучуваат Sequoia Capital, Paradigm и Планот за пензиско осигурување на Онтарио.

Тој повеќепати изјави дека сака да ги донира сите свои пари и да живее скромно, имајќи доволно за нормален живот. Тој се залагаше за построго регулирање на криптовалутите, промовирајќи ја идејата за ставање на црната листа на дигитални адреси поврзани со финансискиот криминал.

Во писменото сведочење на сослушувањето во Министерството за финансии на САД за надзор на финансиската стабилност во јули, Банкмен Фрид рече дека „FTX има за цел да ги комбинира најдобрите практики на традиционалниот финансиски систем со најдоброто од екосистемот на дигитални средства“, објави Гардијан.