N1: Беспилотното летало што падна во Загреб е од советско производство

N1, повикувајќи се на неофицијални информации, објави дека се работи за беспилотно летало од советско производство, најверојатно во сопственост на руската или украинската армија, кое се корист за извидување. Образложението како се нашло тука е дека или останало без гориво, или без навигација, или се расипало

Сè уште нема официјални информации што е објектот кој доцна синоќа се урна во населбата Јарун во Загреб. N1 објави дека Министерството за внатрешни работи соопшти дека имало на адресата „Јарунска“ б.б. пронашле кратер, додека во пошироката зона пронашле два падобрани за кои претходно добиле пријави од граѓани и упатија апел до граѓаните да не споделуваат снимки/фотографии од местото на настанот преку социјалните мрежи.

Google search engine

Од Министерството за одбрана на Хрватска засега ниту го потврдуваат ниту го демантираат настанот, а министерот за одбрана Марио Баножиќ кусо изјави дека „Министерството за одбрана спроведува истражни дејствија“.

N1, повикувајќи се на неофицијални информации, објави дека се работи за беспилотно летало, од советско производство, најверојатно во сопственост на руската или украинската армија кое се корист за извидување. Образложението како се нашло тука е дека или останало без гориво, или без навигација, или се расипало.

Повикувајќи се на експерти N1 јави дека дометот на вакви летала е 1 000 километри, и е на млазен погон, нема тркала за вообичаено слетување, туку тоа го прави со падобрани што го објаснува податокот дека во околината се пронајдени два падобрани.

Како што објавија хрватските медиуми претходно, жители информирале дека по 23 часот вчера се слушнал силен удар и детонација во близина на студентскиот дом во Јарун.