Му се восхитуваше цела Југославија а сега мораше да ја продаде куќата и остана на улица

Прославениот словенечки и југословенски скијач Бојан Крижај (64) е во големи финансиски проблеми. Тој банкротираше и ја продаде куќата за да ги подмири долговите.

А долговите се значителни, околу 1,7 милиони евра. Затоа судот одлучи куќата на Крижај во градот Тржич во близина на границата со Австрија да оди на продажба.

Google search engine

Куќата има 711 квадратни метри, а се наоѓа на парцела од 19 илјади квадратни метри, на која има и базен и тениско игралиште.

Почетната цена ќе биде еден милион евра. Крижај ја рентирал куќата за 9.500 евра месечно.

Словенецот Крижај славеше во слалом во Венген во 1980 година, што беше првпат во историјата некој од поранешна Југославија да го освои првото место на трката на Светскиот куп.

Неговиот триумф предизвика тотална еуфорија на улиците на многу градови, а Крижај имаше уште седум триумфи на Светскиот куп до крајот на неговата многу богата 12-годишна кариера, а во 1986/1987 година. исто така го освои светскиот куп во слалом.

Во тоа време, Крижај, како југословенски репрезентативец, ја имаше честа да го постави знамето во име на спортистите за време на отворањето на Зимските олимписки игри во Сараево (на 8 февруари 1984 година), но тој сепак не успеа да стигне до олимпискиот медал.

Тој беше седми во слаломот и деветти во велеслалом, но Јуре Франко ја спаси честа на нацијата . Скијачот роден во Нова Горица во велеслалом стигна втор на целта, со што на Југославија и го донесе првиот медал на Зимските олимписки игри.

Словенецот ја заврши својата кариера во 1988 година во Салбах, Австрија, а потоа почна да се занимава со бизнис. Тој увезуваше австриско пиво, работеше како советник за скијачките производи на Елан, но влегувањето во деловниот свет не беше ни приближно успешно како во скијањето.

Компанијата Сортитус во Хрватска исто така потфрли, и тој немаше поголема среќа ниту со одгледувањето добитокот во близина на Копер.

Лошите инвестиции на Крижај дојдоа на наплата, па сега човекот на кого му се восхитуваше Југославија ќе остане без покрив над главата и на улица, со цел да ги врати своите долгови.