Му ги извадила сите органи на сопругот и ги ставила во лонец, нови детали на ѕверското злосторство во Зрењанин какво што Србија не памети

Тереза ​​П.(46) која пред 15 дена со нож го уби четири години помладиот сопруг Срѓан, го исекла со моторна пила и потоа го зготвила, се уште е во притвор во затворот Зрењанин.

Според информации, по убиството на сопругот му ги извадила сите органи и ги ставила во шерпа, пишува белградски Блиц! Тереза ​​по апсењето, ноќта на 11 мај е згрижена во Ургентниот центар на болницата Зрењанин. Откако полицијата која излегла на местото на настанот не можела да поверува што пронашла во куќата на улицата Душко Трифковиќ, слично се случило и со медицинскиот персонал кој ја прегледал Тереза.

Google search engine

Целата беше крвава и дезориентирана. Видовме и слики од истрагата, беше страшно. Една толку мала жена успеа не само да совлада маж, туку и да го извади и да почне да ги готви сите органи, можете ли да го замислите тоа? Бубрези, срце, полов орган… И да се зготви цела една човечка нога во посебно тенџере! Еве, не ми се верува што ви зборувам – вели медицински работник кој сакал да остане анонимен, пишува Блиц.

Куќа на ужасите

За мотивите на ова страшно злосторство, кое ги потресе не само Зрењанинци, туку и цела Србија, се уште се шпекулира меѓу соседите и луѓето блиски до починатиот и осомничениот.

Не ни дадоа да ја видиме, туку и пративме работи. Знаеме дека е во затворот Зрењанин, но бидејќи овие две помали деца се сведоци, а истрагата е во тек, тие не можат да ја посетат. И сакаат да ја видат мајка си – вели Милјајем Љутиќ, поранешниот сопруг на Тереза ​​кој живее со децата недалеку од местото каде што се случило злосторството, кој е во контакт со нејзиниот адвокат и обвинителот, како и Центарот за социјална работа.

Куќата во која се случи невиденото злосторство се уште е запечатена со полициска одлука. Соседите кои живеат во близина на секое појавување на медиумите влегуваат во нивните домови и се затвораат, но оние што ги сретнавме велат дека навистина немаат поим зошто некој би можел да направи такво злосторство, пишува Блиц.

Од друга страна, поранешниот сопруг на Тереза ​​се сомнева дека тоа можело да биде поради децата.

Тој не беше насилен човек, барем јас не знам. Но, не сакаше многу децата да одат таму, а Тереза ​​била приврзана за децата. Затоа се карале, или дека била љубоморна. Единственото нешто што ми паѓа на ум е дека тоа можеше толку да ја налути. Неговата сестра ми вели дека тоа е поради куќата, а јас и кажав каква ќе и е куќата ако оди во затвор, има своја куќа – објаснува Љутиќ.

Во куќата со нејзиниот татко е малолетната ќерка, која кога се разбудила ја затекнала мајка си како го прави ова страшно злосторство. Таа се врати од училиште. Се обидува да го продолжи животот, вели нејзиниот татко.

Што да прави. Кога се сеќаваме, плаче, се тресе, дете е, но се држи. Таа отиде на некои терапии, гледа да го заврши одделението наскоро. Сега нè посетува и Центарот за социјална работа, но сега е доцна, што да правам сега – се прашува Миљајем.

Со нив во куќата е и синот кој исто така бил сведок на злосторството на мајка му, додека другите две постари деца во околните села. Обвинителството не се огласи. Од полициската управа во Зрењанин велат дека нивната работа е завршена со истрага и дека немаат повеќе информации. Според претпоставките на извор запознаен со текот на истрагата, Тереза ​​веројатно би можела да ја помине целата казна во затворот Зрењанин, колку што Вишиот суд ќе и определи за ова грозоморно злосторство.