Моќта на железната купола: Како израелската војска го одбива ракетниот напад врз Тел Авив (Фото / Видео)

Откако палестинските групи на отпорот во Газа повторно му дадоа ултиматум на Израел да ги повлече своите сили од џамијата Ал-Акса и населбата Шеик Џарах, во „окупираниот источен Ерусалим од страна на Ал-Кудс“ тие се заканија дека ќе го ракетираат Тел Авив, што и беше направено од нивна страна.

Google search engine

Снимките од социјалните мрежи покажуваат како биле пресретнати десетици ракети затоа што бил активиран израелскиот систем за противракетна одбрана железната купола.

Израелскиот канал 12 објави дека една ракета погодила зграда во предградието на Холон.

Како што се наведува, во последните 24 часа, од појасот Газа, биле истрелани повеќе од 600 ракети во правец на Израел.