Моќна суперхрана: Една лажица губи скоро 1,5 килограм дневно и го намалува холестеролот

Сигурно сте слушнале за изреката „Медот храни и брани од многу болести“.

Медот е одличен за многу лековити тинктури, вкусни рецепти, облоги, но и за деца.

Google search engine

Понекогаш не е неопходно да се придржувате до ригорозни диети за да изгубите вишок килограми. Напротив, сите експерти, од нутриционисти до лекари, советуваат, освен ако тоа не е медицински потребно, да не се држи диета, туку да се сменат животните навики.

Кога станува збор за здрави животни навики, првото и можеби едно од најважните е исфрлањето на благото. Ќе бидете изненадени кога ќе дознаете која храна колку содржи шеќер.

Најдобра замена за шеќер се природните засладувачи како што е медот.

Шеќерот присутен во медот има различен состав од оној што се наоѓа во другите засладувачи. Медот го забрзува метаболизмот, што е од суштинско значење за слабеењето. Исто така, медот воопшто нема холестерол. Напротив, неговите компоненти и витамини придонесуваат за намалување на нивото на холестерол. Дневната конзумација на мед има корисен ефект врз нивото на антиоксидантни соединенија во телото, кои можат да се борат против вишокот холестерол.

Исто така, доколку секое утро правите утринска детоксикација со пијалок со мед, килограмите дефинитивно ќе се топат на дневна основа.

Утринска детоксикација

Нека водата биде ваш прв избор кога ќе станете наутро. Експертите советуваат дека е пожелно да се испие една чаша млака вода веднаш по будењето, за да се разбуди организмот. Ако немате навика да пиете вода или сакате нешто со вкус, секогаш можете да исцедите малку лимон во неа. Вклучете го овој утрински ритуал во вашата дневна рутина. Исто така, зададете си одредена количина вода за пиење во текот на денот.

Одличен пијалок што можете да го подготвите за себе секое утро се состои од 3 едноставни состојки: вода, лимон и мед. Ќе го подготвите на тој начин што прво ќе ја загреете водата. Водата треба да биде млака, но не жешка. Истурете сок од половина лимон и лажица мед во неа. Промешајте го пијалокот со лажица додека не се стопи медот, а потоа испијте го. Медот и лимонот во комбинација се одличен пијалок за топење на маснотиите, бидејќи медот е одличен во спречувањето проблеми со цревата и ја подобрува работата на кардиоваскуларниот систем, што поттикнува губење на тежината.