Многу работи се мистерија во животот на Кличко: Со години не живее со сопругата, имаат три деца, а сега се подготвува за војна со Русија,

Виталиј Кличко (50), поранешен професионален боксер и актуелен градоначалник на Киев, поради својата политика се повеќе е во центарот на светското внимание. Неодамна изјави дека ќе и се приклучи на украинската армија во случај на воен конфликт со Русија. Сепак, денес ќе зборуваме за неговиот приватен живот:

Малкумина знаат дека Виталиј Кличко и неговата сопруга Наталија со години живеат одвоено. Додека тој живее во Киев, Наталија е во Германија. Медиумите постојано пишуваа за разводот на славната двојка, но градоначалникот на главниот град на Украина негира, оправдувајќи го нејзиното отсуство со музичка кариера:

Реклама

„Ако се разведеме, ќе ве известам… Наталија пее. Ми се допаѓа како го прави тоа“, изјави Витали во едно неодамнешно интервју.

Двојката има три деца: најмладото, Максим, оди на училиште во Велика Британија; Ќерката Елизабет-Викторија студира психологија на Универзитетот во Холандија, а најстариот син Јегор-Даниел дипломирал на Факултетот за бизнис и менаџмент и планира постдипломски студии.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @klitschkopanettiere

Виталиј Кличко тврди дека неговите деца се изложени на јавноста, па затоа ги советувал да користат прекари на социјалните мрежи и да ги филтрираат информациите што ги споделуваат. И сето тоа поради специфичниот живот на нивниот татко.

Синот Јегор – Даниел е роден на 16 мај 2000 година, а името Јегор го добил според моминското презиме на мајка му Јегорова. Се школувал и во Холандија и во Обединетото Кралство. Течно зборува украински, руски, англиски и германски јазик. Кога бил мал, татко му и чичко му го носеле на натпревари со него, но не смеел да гледа натпревари. Бокс мечот во живо гледал за прв пат во 2010 година, кога чичко му Владимир излезе во рингот со Самуел Питер.

Роден во Лос Анџелес, Јегор има американско државјанство. Но, неговиот татко еднаш одамна рече дека ќе му дозволи на Јегор сам да одлучи какво државјанство сака (украинско или американско) кога ќе наполни 18 години. Витали никогаш не сакал неговите синови да се бават со бокс, но Јегор тренира таеквондо уште од мал.

Ќерката Елизабет-Викторија е родена на 24 ноември 2002 година, а името Викторија го добила затоа што нејзиниот татко ден претходно го победи Лери Доналд со нокаут. Основно и средно училиште завршила во Киев во англиското говорно подрачје.

Синот Максим – Александар е роден на 1 април 2005 година, а името го добил по легендарниот германски боксер Макс Шмелинг.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Wladimir Klitschko (@wklitschkofans)

Реклама