МИСТЕРИОЗЕН МЕИЛ ГО ОТКРИ УБИЦОТ НА ВУКОТИЌ ВО ИСТАНБУЛ: Вака турската полиција стигна до егзекуторот! ШОКАНТНО ОТКРИТИЕ!

Во обвинението против роднината на Радој Звичер и другите обвинети за ликвидација на водачот на Скалјарскиот клан, се наведува дека истражителите добиле електронска пошта со сите детали за делото

Убијците на Јован Вукотиќ, водачот на кланот Скалјар, на 8 септември минатата година во Истанбул, беа откриени преку мистериозна електронска пошта која стигнала до истражителите неколку дена по неговата ликвидација.

Google search engine

Како што пренесуваат турските медиуми, на десеттиот ден од истрагата, 18 септември, преку електронска пошта пристигнало писмо во кое децидно се наведува дека кланот Кавач ја организирал ликвидацијата во еден од најфреквентните делови на Истанбул.

Uhapšeni za ubistvo Vukotića, Perunović i Živković

– Јован Вукотиќ е убиен од кавачкиот клан. Живковиќ, по кого полицијата трага, се крие во Истанбул. Еден од оние што го кријат е Мурат Полат, заедно со Ајша Сипахи и Азија Јуксел. Тие му обезбедуваат домување, возила и телефони на Живковиќ. Организирале се со Бинал Чамгоз и неговата мафијашка група во Измир – пишуваат турските медиуми делови од електронската пошта кои помогнале да се открие злосторството. Инаку, Полат е сопственик на приватна фирма, а двете споменати жени се вработени кај него.

Инспекторите претходно, како што се наведува, утврдиле дека Вукотиќ бил следен четири месеци.

– Според обвинението, полицијата со прегледување на записите од камерата утврдила дека возилото на Вукотиќ го следел друг автомобил од моментот кога тој ја напуштил својата луксузна вила – јавуваат оттаму.

Poslednja slika Vukotića i njegove supruge

Во моментот на убиството тој бил во автомобилот со неговата тогаш бремена сопруга Маша М., која во меѓувреме се породила, нивното малолетно дете и возачот Емр К., кој подоцна бил уапсен поради сомнение дека соработувал со убијци. Утврдено е дека во автомобилот во кој се наоѓале пукале двајца мажи од мотор. Истиот ден кога писмото пристигнало до истражителите, бил приведен бизнисменот Полат, како и Радоје Живковиќ познат како Жути, роднина на водачот на кавачкиот клан Радој Звицер, потоа Милан Вујотиќ и нивниот телохранител Здравко Перуновиќ, познат како Питбул. „Кавчанците“ како што велат биле фатени во хотел и им биле одземени и мобилните телефони.

Телефон полн со докази

-На истражителите најмногу им помогна телефонот на Живковиќ кој беше полн со докази за подготовките, како и за фактичката ликвидација на Вукотиќ. Утврдено е дека лице со прекар Фуркан од момент во момент му испраќало фотографии од автомобилот на Вукотиќ, точната локација и дека секогаш биле една минута зад него, а биле пронајдени два ГПС уреди за следење, едниот во багажникот, а другиот под на Вукотиќ. автомобили – јавуваат турските медиуми и додаваат дека убијците го следеле Вукотиќ четири месеци, а 15 дена цело време биле во негова непосредна близина.

Според тамошните медиуми, во телефонот на Живковиќ биле пронајдени и докази за други злосторства – фотографии од мачењето и убиството на Риста Мијановиќ во Истанбул.