Милионерот Кристијан убиен за 1.000 евра! Соучесник ги раскажал страшните детали: Делови од телото пронајдени во ВЦ шолја, а остатокот во шума

Осомничениот за убиството на бугарскиот милионер Кристијан Пеев (41) го признал делото, откако неговиот соучесник ги раскажал деталите на полицијата.

Шанкерот Веско Валчинов (32) на инспекторите им признал дека го убил својот пријател Кристијан Пеев удирајќи го со тег во глава и забивајќи му нож во грбот, но негира дека му го распарчил телото.

Google search engine

Ова било кажано во софискиот градски суд, кој ги приведе Валчинов и Константин Суботинов, обвинети за кривичното дело. Валчинов побарал да биде пуштен на условна слобода за да се грижи за својата болна мајка.

– Бев во лоша состојба. Го удрив, па кренав раце, не знаев што да правам – изјави Валчинов пред судот.

Неговата верзија е дека тој и Пеев биле партнери и дека конфликтот започнал со мал спор.

– Не се криев. Жал ми е за тоа што се случи. Се каам за тоа што го направив и ја признавам својата вина – изјавил Валчинов.

Тој објаснува дека по злосторството се пријавил во хотел за да размисли што да прави.

– Очигледно имал намера да си ги прикрие трагите – рекле обвинителите.

Според адвокатката Албена Асенова, која ги брани обвинетите, телото на Кристијан Пеев го исекол Константин Суботинов. Тој се појавил пред Окружниот суд во Софија поради криење на останките и кажал дека телото веќе било исечено кога пристигнал.

Ја одвел полицијата до остатоците од телото на Пеев

Суботинов (24) на форензичарите им признал сè и лично ги одвел до грозоморните наоди во шумата над Бојанскиот округ.

Суботинов работи на две места – тој е шанкер во позната дискотека каде се запознал со колегата шанкер Валчинов, а доставува и храна за клиентите на голема компанија.

Валчинов на 8 август во својот дом во Софија го убил својот пријател Пеев на кого му должел пари. Телото на Пеев потоа било распарчено, а некои помеки делови од телото биле фрлени во ВЦ шолја. Меѓутоа, останатите делови од телото и главата морал да ги скрие на друго место.

Според обвинителот во судот, Валчинов го убил и исекол телото на Пеев, а потоа употребил „помош од пријателите“.

Деловите од телото со два автомобили биле однесени во шумата

Деловите од телото на Кристијан Пеев со два автомобили ги пренеле Валчинов, обвинет за убиството, и неговиот пријател Суботинов кој му помогнал да ги скрие посмртните останки.

Кога пристигнал во станот на Валчинов, Константин Суботинов забележал траги од крв. Ја отворил вратата од бањата и видел ужасна глетка. Потоа излегол на тераса и 40 минути пушел цигара по цигара.

– Иако шокиран, тој му помогнал на Валчинов. Купиле лопата, средства за чистење, вреќи. Потоа се вратиле назад и ги подредиле деловите од телото во различни кеси. Двајцата носеле торби од кои дел ги натовариле во автомобилот на Суботинов, а другиот дел во такси – рекол обвинителот.

Со два автомобили се упатиле кон шумата над Бојанскиот округ. Таксито се вратило, а двајцата останале во шумата. Суботинов почнал да копа дупки со лопата. Во нив ставиле делови од телото и го маскирале местото. Во други дупки ставале вреќи со средства за чистење и ги покривале со камења. Тие ги фрлиле работите на Кристијан во корпите за отпадоци и се вратиле со мерцедесот на Константин.

– Злосторството е расветлено со помош на Суботинов. Не дава објаснување зошто помогнал, но детално ги опишува нивните постапки и движења со Валчинов – рекол обвинителот.

Според обвинителството, Суботинов треба да биде во притвор бидејќи на самиот почеток не го убедил Валчинов да се предаде, туку му помогнал да го скрие телото, иако подоцна сè им кажал на двајцата полициски оперативци кои го пронашле и го испрашале.

Адвокатот Кристијан Мирчев, кој го брани Суботинов, според неговото сведочење побарал поблага мерка притвор. Тој истакнал дека неговиот клиент соработувал со полицијата и раскажал се, за разлика од Валчинов кој давал лажни одговори.

Го убил за 1.000 евра?

Валчинов и Пеев, кој има и американско државјанство, започнале заеднички бизнис со криптовалути, а Пеев му позајмил 2.000 лева, односно 1.000 евра, кои Валчинов требало да ги врати.

41-годишниот Пеев, кој водел студио за масажа во центарот на Софија, исчезнал на 8 август. Неговиот братучед го пријавил како исчезнат два дена подоцна. Тогаш криминолозите од главниот град започнале истрага за киднапирање, како што е практика во случаите со исчезнување. Забележале дека двата телефона на Пеев биле исклучени од 8 август, а едниот бил пронајден фрлен.

Така дознале дека човекот најверојатно бил жртва на кривично дело. Неговите движења ги следеле на камери и виделе дека на 8 август со Валчинов влегол во зградата во која живеел помладиот маж.

Но, камерите покажале дека после тоа излегол само Валчинов, а од Пеев немало ни трага. Забележале и дека Валчинов неколку пати влегува и излегува, понекогаш со својот пријател Константин Суботинов.

Затоа и двајцата биле приведени и испрашувани. 32-годишниот Валчинов демантирал се, но Суботинов детално опишал што се случило. Тој објаснил дека не знаел за намерата на Веско да го убие Пеев.

Валчинов му рекол дека сака да работи заедничка работа со Пеев. Тие планирале да „копаат“ и да тргуваат со криптовалути. Кога работата започнала, Валчинов морал да му плати на партнерот – морал да му врати 2.000 лева, велат истражителите.